O volební koalici vyjednávali lidovci se starosty od prosince a v dubnu jejich konečnou dohodu podepsali předsedové obou uskupení Bělobrádek a Petr Gazdík (STAN). Podle dohody budou mít lidovci lídra kandidátky v osmi krajích, starostové v šesti. Poměrným způsobem budou rozděleny i náklady na kampaň. Koalice bude pro vstup do Sněmovny muset získat nejméně deset procent hlasů, zatímco jedné straně kandidující samostatně stačí pět procent.

Zatím jediným kandidátem je Bělobrádek

Bělobrádek s Gazdíkem by měli podmínky koalice, která minulý týden představila své logo, přiblížit delegátům sjezdu. Ten následně musí volební spojenectví stvrdit. Bělobrádek byl před sjezdem v tomto směru optimistický a čeká, že lidovecký sjezd vznik koalice potvrdí. Předseda lidovců také očekává, že společná kandidátka výrazně překoná desetiprocentní práh.

Po hlasování o volební koalici budou členové KDU-ČSL volit předsedu strany. Zatím jediným kandidátem je Bělobrádek, ale není vyloučeno, že se přímo na sjezdu o funkci přihlásí Čunek. Ten v minulosti spekulace o své kandidatuře nevyloučil. Při jednáních se STAN kritizoval způsob, jakým vedení lidovců k rozhovorům přistoupilo. Podle něj začalo jednání příliš pozdě a zůstalo málo času na to, aby členské základny obou subjektů mohly spojenectví vstřebat.

Většina zásadních hlasování by se měla uskutečnit v sobotu

Naopak už před sjezdem je jasné, že první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka neobhájí svou funkci bez boje. Proti ministru zemědělství kandiduje předseda poslaneckého klubu strany Jiří Mihola.
Oba kandidáti na prvního místopředsedu se v případě neúspěchu budou ucházet o pozici řadových místopředsedů.

Kromě nich byli nominováni ministr kultury Daniel Herman, místopředseda Sněmovny Jan Bartošek, místopředsedové strany Zuzana Roithová a Ondřej Benešík a poslanci Jaroslav Klaška a Vít Kaňkovský.Většina zásadních hlasování by se měla na sjezdu uskutečnit v sobotu. V neděli lidovci představí body pro směřování své politiky v nejbližších dvou letech a budou se zabývat evropskou problematikou.