„Cítíme, že se o rodině hovoří jen v tom negativním. Zlehčuje se její smysl a přínos, přitom každého z nás formuje na celý život," uvedla Kolínská. Program začne 13. května a potrvá do 19. června. Zahrnuje celkem 113 akcí ve všech krajích. Slavit se bude den rodiny, matek, otců či dětí. Konat se budou výstavy, jarmarky, besedy s psychology, výtvarné dílny či veřejná setkání, pořádají je jednotlivá mateřská centra.

První mateřské centrum vzniklo v Praze 

Celostátní akcí má být Rodina Offline. Pořadatelé chtějí přimět rodiče a jejich potomky, aby trávili čas spolu. „Závislost dětí i dospělých na mobilech a tabletech nám připadá jako zásadní téma. Tím, že mamka je co chvíli na facebooku a s mobilem, dává příklad dětem. Pak se divíme, že je dítě pořád s mobilem. Nechceme moralizovat a zakazovat, chceme ale ukázat, že digitální technologie se dají využívat umírněně a uvědoměle," uvedla Lenka Ackermannová.

První mateřské centrum v tehdejším Československu vzniklo v roce 1992 v centru YMCA v Praze. Síť mateřských center pak vznikla o deset let později. Nyní zastřešuje kolem 280 středisek, tedy asi polovinu těchto zařízení v ČR. Podle Kolínské do centra dochází v průměru dvě stovky rodin.


„Myšlenka mateřských center nebyla dosud úplně pochopena. Dodnes se někteří lidé ptají, zda je rozdíl mezi mateřským centrem a mateřskou školkou. Centrum je prostor, kde se scházejí rodiče i prarodiče. Jsou tu programy, které si zařídí ti, co sem přicházejí. Není to nic shora," popsala Kolínská.

Síť center se zaměřuje i na prosazování opatření na podporu rodin. Přispěla třeba ke vzniku dětských skupin či k zavedení grantů ministerstva práce pro organizace na podporu rodin, řekla Kolínská. Síť pořádá také soutěž Společnost přátelská rodině. Zaměřit se chce i na podporu ohrožených dětí.