O rozhledně nebo alespoň vyhlídce se na šestce dlouho mluvilo. Tak trochu nanečisto byly proto na Ladronce realizovány obě Šišky. Jedná se o putovní objekty, které se již společně objevily v Brně, Trutnově a následně také na dvou místech v Praze – ve Vysočanech a v Holešovicích. Šesté městské části autor objekt bezplatně zapůjčil na rok a půl.

Umělecké dílo na břevnovské Ladronce tvoří dvě části, vyhlídkovou věž a kavárnu. V 11,5 metru vysokou věž, která tvoří Rozhlednu Šiška, proměnil Čestmír Suška vysloužilou ocelovou cisternu odhozenou v trutnovských polích. Po vnitřním točitém schodišti mohou návštěvníci vystoupat na vrchol a pokochat se výhledem na metropoli. Druhá cisterna, Kavárna Šiška, je k vyhlídce situována horizontálně a je upravena pro potřeby příjemného posezení a občerstvení po „náročném“ výstupu.

Radnice se těší na reakce občanů

„O záměru vybudovat na Ladronce vyvýšený bod – rozhlednu, z níž by byl výhled po okolí – se již nějakou dobu diskutovalo. Nyní tedy máme příležitost si tento formát vyzkoušet, a to i s možností odpočinku či posezení s občerstvením z nejbližšího restauračního okénka,“ řekl Jakub Stárek, statutární místostarosta Prahy 6 pro územní rozvoj a veřejný prostor.

„Objekt vyhlídky i kavárny máme od autora bezplatně zapůjčen na rok a půl. Po tento časový úsek tedy budeme sledovat, zda občané novou atrakci na Ladronce využívají. Současně budeme moc rádi za jejich názory, zda se jim obě díla líbí a chtěli by, aby zde zůstala natrvalo,“ vysvětlil Jakub Stárek pozadí projektu a jeho možnou budoucnost.

Nepotřebné přetváří v užitečné 

Autorem celého objektu je sochař Čestmír Suška, jehož uměleckou vášní je transformace starého a nepoužívaného v nové a užitečné. Ve sběrnách kovového odpadu tak nachází vysloužilé celky, které umělecky přetváří v originální objekty. Rozhlednu Šiška vytvořil v roce 2014, Kavárna Šiška vznikla o rok později.

„Obě skulptury jsem ve spolupráci s kolegy ze studia v Řeporyjích vytvořil ze starých vysloužilých cisteren. Velká nádoba na Rozhlednu ležela na poli u Trutnova a čekala, až si jí někdo všimne. Nádobu na Kavárnu mám z Ostravska. Obě jsem pravděpodobně zachránil před roztavením v hutích,“ přiblížil původ konstrukcí obou děl Čestmír Suška.