Jde o jednu ze změn, kterou by měla přinést zamýšlená úprava Revoluční ulice a jejího okolí.

Praha 1 v současnosti oživuje projekt, který byl od roku 2008 u ledu. „Vše bylo odložené kvůli stavbě kolektoru pod Dlouhou a Revoluční ulicí, kterou ale Praha loni v listopadu zastavila," vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Městská část chce nyní nabídnout magistrátu, aby financoval úpravu ulice podle již vypracované studie. Čtyřletý projekt by podle Lomeckého vyšel na 350 až 400 milionů korun.

Revoluční je posledním úsekem městského bulváru, který vznikl ve stopě takzvaného Staroměstského hradebního okruhu a stále čeká na výraznou proměnu k lepšímu. Studie počítá s vysázením stromořadí a chodník by se měl dočkat rozšíření, což by znamenalo zavedení jednosměrného provozu pro automobily.

Revitalizace s výhradami 

„Revitalizaci si Revoluční nepochybně zaslouží," řekla náměstkyně pražské primátorky Petra Kolínská, jež má na starost územní rozvoj. S jejím závěrem souhlasí také Institut plánování a rozvoje hlavního města, který má však k plánu Prahy 1 výhrady.

„Vždycky podporujeme kvalitnější řešení podoby veřejného prostranství. Z technického a investičního hlediska jsou ale v tuto chvíli z našeho pohledu aktuálnější projekty. V ulici byla loni zrekonstruována tramvajová trať, takže nyní z tohoto pohledu je zásah nevhodný," vysvětlil mluvčí institutu Adam Švejda.

Revoluční jako bulvár 

Praha 1 však tvrdí, že k posouvání kolejí není třeba sáhnout. Osm let starou studii chce ještě nechat zhodnotit odborníky, zda by si rozšíření chodníku opravdu vynutilo překlad tramvajové trati.

Společně s Hospodářskou komorou hlavního města si městská část slibuje od proměny Revoluční na městský bulvár větší zájem lidí. „Nyní tudy chodí pěší, jen když musí," popsal bývalý starosta a člen představenstva pražské Hospodářské komory Filip Dvořák.

Se změnou by se však do místa mělo dostat více obchodů a zároveň by přívětivější tvář ulice měla přitáhnout i více turistů.

Čtěte také: Zájem o pořádání akcí na Malostranském náměstí má 15 institucí