V prvních vteřinách Nového roku bude z pontonu na Vltavě mezi Střeleckým ostrovem a Karlovým mostem odpáleno do výše 150 metrů na 4000 efektů, převážně světelných. Celá podívaná za půl druhého milionu korun potrvá dlouhých patnáct minut. Včera se na tom dohodli zástupci magistrátu hlavního města a radnice Prahy 1.

Připomeňme, že ještě ve středu nebylo zcela zřejmé, zda příchod Nového roku bude či nebude ohňostrojem okořeněn. Praha 1 totiž ve snaze ochránit své obyvatele před přílišným náporem hluku odmítla pronajmout hlavnímu městu Střelecký ostrov a žádala odsunout ohňostroj mimo své území.

Starosta „jedničky“ Oldřich Lomecký (TOP 09) byl navíc pohoršen tím, že magistrát ohňostroj objednal bez toho, aniž by se s radnicí Prahy 1 předem dohodl na podmínkách. Tyto spory jsou ale již minulostí.

„Je smluvně ujednáno, že organizátoři upraví ohňostroj ve prospěch světelných efektů a hluk nepřekročí únosnou mez,“ oznámila mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Starosta Lomecký kvitoval fakt, že se ohňostroj nestane rušivým elementem novoročních oslav.

Spokojen je prý také primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Zvolili jsme nejatraktivnější místo v centru Prahy,“ uvedl a dodal, že show bude možno sledovat nejen z mostů a nábřeží, ale také ze strání Petřína či Pražského hradu. V přímém přenosu ji zprostředkuje také televize.

Mluvčí magistrátu Tereza Krásenská upřesnila, že se na nebi objeví nejen pražská symbolika, ale i květinové motivy, takzvané vějíře, světelné křižovatky, třpytky či hvězdy. Všechny efekty mají převýšit Pražský hrad. Sponzoři se na úhradě ohňostroje budou podílet zhruba jednou třetinou.