Ten samozřejmě bude ve znamení oslav a především spoustou alkoholu. Právě na dnešek se důkladně připravili všechny složky integrovaného záchranného systému hasiči, záchranka a policie.

Nábytek snad letos hořet nebude

„Jsme jako každý rok v případě potřeby připraveni okamžitě zasáhnout. Jen věříme, že to nebude potřeba, i když roky minulé nás v nečinnosti taky zrovna nenechaly," sdělil operační důstojník pražských hasičů. Ohlédnutí v čase mu dává za pravdu vloni hasiči mimo jiné vyjížděli k požárům kontejnerů či k několika menším ohňům na balkonech. Nejzávažnější byl v Praze 5, kde začal hořet uskladněný nábytek, škoda byla 30 tisíc.

Středobodem dnešních silvestrovských oslav bude v metropoli tradičně Václavské náměstí a přilehlé okolí. Kolik lidí se se starým rokem přijde rozloučit se opět dá jen těžko odhadnout, protože oslavy jsou v podstatě vnímány ve vlnách v pozdním odpoledni vrcholí zábavní program, kdy lze prostranství Václavského náměstí vnímat ještě jako určité korzo. Daná lokalita večer patří už jen desítkám tisíc rozjařených davů.

Od 16 hodin na Václavák autem ne!

„Převažují zahraniční turisté, či mimopražské party lidí z jiných českých měst. V loňském roce bylo na Václavském náměstí zhruba čtyřicet tisíc lidí, " sdělil Jiří Wolf, mluvčí magistrátu.

V každém případě Václavák prázdný určitě nebude, a to je signál pro policii, aby dohlížela nejen na dodržování dobrých mravů. „Nasazeno bude více jak dvě stovky policistů z pořádkové, dopravní i kriminální služby, kteří budou dohlížet na bezpečnost dopravy a dodržování veřejného pořádku v ulicích. V rámci opatření se budou policisté zaměřovat též na odhalování majetkové trestné činnosti, zejména kapesních krádeží," uvedla Andrea Zoulová, mluvčí pražské policie. Bezpečnostní opatření se podle mluvčí Zoulové dotkne i řidičů od 16 hodin bude pro veškerý automobilový provoz zcela uzavřena oblast Václavského náměstí. Zde bude platit zákaz zastavení, na který bude upozorňovat s dostatečným časovým předstihem přenosné dopravní značení. Uzavřeny budou všechny příjezdové komunikace k Václavskému náměstí, některé z nich budou pro výjezd vozidel zobousměrněny. Maximálně preferován bude provoz tramvají v ulicích Vodičkova Jindřišská, který by měl zůstat zachován.

Nejvytíženější službu v roce bude pražská záchranka zajišťovat ve stejném rozsahu jako v předchozích letech. „Kamion Golem poslouží záchranářům jako mobilní stanoviště v horní části Václavského náměstí, další posádky budou rozmístěny na Můstku a na Staroměstském náměstí. Výjezdové základny budou posíleny o další tři posádky, posílena bude i služba na dispečinku," specifikovala Jiřina Ernestová, mluvčí pražských záchranářů s tím, že poslední noc v roce bude sloužit zhruba 120 zaměstnanců.

Podle Ernestové není nejmenších pochyb, že by posádky záchranářů zůstaly v nečinnosti. Například vloni převzaly dispečerky během 12ti hodinové noční směny 536 tísňových volání a výjezdové skupiny řešily 299 událostí. Tento počet je srovnatelný s 24 hodinovým průměrem všedního dne. Tradičně dominující příčinou výjezdů jsou podle Ernestové zdravotní potíže nebo úrazy spojené s konzumací alkoholu. Tedy nevolnosti, kolapsy, zranění při pádech, řezná poranění od skleněných střepů, kolem desítky úrazů bylo v minulých letech způsobeno nesprávnou manipulací se zábavní pyrotechnikou. Hlavní město však ani letos nebude nebude v rámci silvestrovských oslav v roli pouhého statisty velký nápor návštěvníků se tradičně očekává především na Staroměstském a Václavském náměstí. Dnešní hlavní silvestrovská párty na Staroměstském náměstí začne v 17. 30 hod. a koncerty s tanečními vystoupeními skončí až 15 minut po půlnoci.

Hlavnímu programu bude předcházet kouzelnické vystoupení pro děti, sdělila Eva Hromádková, mluvčí společnosti Taiko, která rovněž pořádá v centru města vánoční trhy. Jestli někomu letošní programová nabídka v centru Prahy přijde jako nedostatečná, bude to muset vzít na vědomí.

„Další organizovaná zábava se na veřejných prostranstvích v centru Prahy nechystá," řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. K dohledu na průběh silvestrovských oslav se přidají i městští strážníci.