Aby letos byly následky silvestrovského řádění co nejmenší, na bezpečnost na Václavském a Staroměstském náměstí dohlédne přes dvě stě uniformovaných strážců pořádku.

„Na klidný průběh oslav se bude podílet 110 policistů a stejný počet strážníků se čtyřmi veliteli, dvěma psovody a několik hasičských vozidel. Samozřejmostí je i nadstandardní zdravotnické zabezpečení,“ informoval včera náměstek primátora zodpovědný za bezpečnost Rudolf Blažek.

Kromě pěších hlídek rozmístěných v celém centru hodlá městská policie nasadit i motorizované hlídky, které budou disponovat rozšířenou zdravotnickou výbavou pro poskytnutí první pomoci. Kontrolovat ale chtějí i pouliční prodej alkoholu a zábavné pyrotechniky.

Stejně jako loni si i letos horní část Václavského náměstí pronajala televize Nova a hodlá odtud vysílat silvestrovskou show. Organizátoři předpokládají, že dorazí desetitisíce lidí. Do uzavřeného prostoru nebude možné vjíždět ani se zásobovacími vozidly.

Volnou zábavu se stánkovým prodejem si naopak návštěvníci mohou užívat ve spodní části náměstí. „Zhruba do poloviny prostoru přistavíme mobilní stanici kamion Golem, kde jsou schopni zdravotníci ošetřit hned několik zraněných najednou. Do práce je povoláno 130 zaměstnanců,“ sdělil ředitel záchranné zdravotnické služby Zdeněk Schwarz. Podle něj zdravotníci každoročně o Silvestru zažívají nejpernější noc v roce. „Tolik kolik máme jindy výjezdů za celý den, máme během bujarých oslav za tři hodiny,“ popsal Schwarz.

Stejné zkušenosti mají i lékaři záchytné stanice. Loni bylo obsazeno už v odpoledních hodinách všech dvaadvacet lůžek. Podle mluvčího Fakultní nemocnice na Bulovce Petra Macha se rekordmankou stala asi čtyřicetiletá Češka, které naměřili 5,5 promile alkoholu v krvi. Nejčastějšími pacienty byli bezdomovci a cizinci.

„Dvojnásobně jsme proto letos posílili i vozidlo na odvoz opilých osob,“ doplnil náměstek ředitele městské policie Ludvík Klema. Strážníci nezapomněli ani na Karlův most, který je v rekonstrukci. Společně s bezpečnostní agenturou budou střežit také všechny sochy, aby je nějaký z opilců neponičil.

Někteří z Pražanů žijící poblíž Václavského náměstí se ale už teď silvestrovského veselí obávají. „Už večer si raději vezmu prášky na spaní a celý ten mumraj zaspím,“ říká Marie Nová z Karlovy ulice. Podobně je na tom i Blažena Jírová z Václavského náměstí. „Ven nepůjdu, je to nebezpečné. Vchodové dveře do domu máme každoročně rozbité. Letos snad vydrží,“ uzavřela.