Vyhrocenou diskuzi totiž odstartoval případ ze středy 20. března, o kterém informovala nezisková organizace Laktační liga na facebookové stránce. Matka Lucia tam líčí návštěvu pobočky v paláci Astra na Václavském náměstí v centru hlavního města, žena si šla s roční dcerou vybrat peníze na pokladnu.

Po pár minutách, kdy si kojenec vyžádal mléko, nastal podle Lucii problém. „Přišla ke mně ochranka a nahlas, na celou pobočku mě upozornil, abych se okamžitě zahalila, přestala exhibovat - prý je to veřejný prostor a já se odhaluju, což je zakázané a mají to uvedeno i v nějakém jejich řádu,“ napsala Lucia prostřednictvím Laktační ligy.

Při konfliktu se kojící ženy zastal jediný muž. Po výhružkách člena security, že ji nechá vyvést, Lucia odešla z banky a když se po chvíli vrátila, konflikt pokračoval. Ona se bránila tím, že se přece snažila kojit diskrétně. „Dle mého názoru byla moje reakce úplně adekvátní a postupoval jsem správně. Ještě i starší pánové před vámi mi poděkovali, že jsem vás upozornil, protože jim to bylo hodně nepříjemné, že jste vedle nich kojila,“ řekl údajně příslušník ochranky dotčené matce.

Jako by někdo mužům vzal hračku

Laktační liga nazvala tento incident jako šikanu kojící maminky v bance a autorky příspěvku citují psychologickou poučku: „Mužům nevadí pohled na ženská prsa jen v případě, že jsou symbolem sexu a erotiky. Nedělá jim tak problém dívat se na obnažené ženy na pláži. Pohled na kojící ňadro, které je tímto od erotizováno, některým mužům vadí. Jakmile se totiž nejedná o erotický symbol, mají pocit, jako by jim někdo vzal hračku.“

Mluvčí společnosti Raiffeisenbank ČR Petra Kopecká nejprve zareagovala vyjádřením, že banku vzniklá situace mrzí. „Na našich pobočkách se vždy snažíme vyjít klientům a klientkám vstříc ve všech ohledech. Pokud o podobné záležitosti od maminky víme a požádá nás o zajištění soukromí, není pro nás problém jí nabídnout adekvátní místo podle možnosti pobočky s ohledem na ostatní klienty,“ sdělila mluvčí. Kopecká posléze pro Aktuálně.cz dodala, že Lucia dostala od Raiffeisenbank omluvný dopis.

Já jsem byl v bance doslova odkojen

Jenže mezitím už na internetu probíhá poměrně vyhrocená debata, do níž se neváhá zapojit prakticky kdokoliv. Někteří srovnávají kojení žen na veřejnosti s močením můžu před lidmi třeba v parku či na ulici. Část matek se cítí podobně jako Lucia ponížena a volá po právu na kojení na vyžádání. A proto se v pondělí 15. dubna od 11 hodin pořádá kojící protest v pobočkách Raiffeisen po celé republice, hlavní setkání nespokojených žen bude na místě činu - tedy v Praze 1.

Mnozí však upozorňují na paradox, kdy svolavatelky požadují toleranci při potřebě kojení kdykoliv a kdekoliv, ale zároveň organizují načasovanou akci. „Myslím, že schválně kojit dítě, které nemá ani hlad ani žízeň. Nebo ho dokonce pro politické účely kvůli tomu budit - není v zájmu dítěte. Jinak nemám s kojením na veřejnosti žádný problém,“ napsal například poslanec Václav Klaus mladší. Některé ženy nesouhlasí s tímto radikálním postojem, který vnímání společnosti může být kontraproduktivní a kojení na veřejnosti ještě více dehonestovat.

Ale objevují se i vtipné glosy - třeba fiktivní pracovní pohovor v roce 2044, kdy se zaměstnavatel uchazeče táže, jaké má zkušenosti s bankovním sektorem. „Já jsem byl v bance doslova odkojen,“ zní odpověď. Ale spíše převládají emočně velmi ovlivněné názory obou nesmiřitelně vypadajících táborů, často je boj vymezen pohlavím - tedy muži proti ženám.

S pondělním protestem vedení Raiffeisenbank v Česku problém nemá. „Respektujeme tuto formu vyjádření názoru kojících maminek a umožníme tedy hladký průběh happeningu na všech pobočkách v takové míře, aby neovlivnil chod našich poboček,“ citovalo Aktuálně.cz mluvčí bankovní společnosti Kopeckou. Podle ní však člen ochranky klientku nepožádal o opuštění prostor, ale pouze o zahalení. Kopecká nicméně připouští, že se muž mohl zachovat ke kojící ženě vstřícněji.