„K rozšíření počtu tras nás vedly zejména pragmatické důvody. Loňský ročník navštívilo přes 500 tisíc diváků, ne každý má rád velké davy. Dvě trasy tak množství lidí roztříští,“ vysvětlil ředitel festivalu Martin Pošta. 

Návštěvníci se tak mohou vydat buď po Vinohradech, kde bude rozmístěno pět světelných expozicí, či centrem metropole. Tam najdou zbytek. Pětileté výročí se organizátoři rozhodli oslavit symbolicky. Každý večer po dobu konání festivalu se ve 23 hodin kostel sv. Ludmily na náměstí Míru rozzáří postupně všemi videomappingy, které za uplynulé ročníky na objektu proběhly.

Letošní novou světelnou show organizátoři budou promítat během celého večera. Na rozdíl od loňska se v rámci letošního ročníku videomapping omezí pouze na dva objekty. Kromě kostela sv. Ludmily čeká světelná show Tyršův dům na Kampě.

Poprvé se rozzáří i Anežský klášter

Pátý ročník festivalu do metropole nalákal řadu osobností. Například Cihelnou ulici na Kampě rozsvítí umělci ze skupiny AntiVJ z Belgie a Francie. Instalace s názvem Mecaniques Discursives slibuje nevšední zážitek. „Je to kombinace tisku, který je lepený na zeď, a ani-mace. Každé jejich dílo je unikátní,“ popsal ředitel festivalu. Světelné zážitky čekají návštěvníky i poprvé i zahrady Anežského kláštera, kde své umění předvede Ryoichi Kurokawa z Japonska.

Na Haštalském náměstí se objeví trojrozměrné kovové srdce od tří českých umělců. „Objekt svítí, pod ním je umístěno piano. Večer pak budou probíhat světelné mikrokoncerty,“ přiblížil Pošta. Doprovodný program naplní například konference o budoucnosti umění Transmit či řada dalších akcí. Kvůli nemoci ale diváci přijdou o nový cirkus Losers Cirque Company. Festival nabídne umění i studentů z Katedry fotografie FAMU. Jejich dílo ozáří údolí Botiče. Na své si přijdou i milovníci techniky, a to díky tzv. Samsung Story Cube. Do podoby světelné instalace totiž diváci zasáhnou pomocí mobilního telefonu.

Galerijní tóna lidi zavede do čtyř objektů

Kromě venkovních světelných vystoupení se chystají také instalace umístěné uvnitř budov. Tzv. Galerijní zóna nabídne divákům možnost nahlédnout do míst, kam se obvykle nedostanou. „Jedná se o čtyři objekty, Palác U Stýblů na Václavském náměstí, DUP36 na Národní třídě, Zrcadlovou kapli v Klementinu a také Colloredo-Mansfeldský palác,“ vyjmenoval Pošta. Vnitřní sekce je symbolicky zpoplatněná, a to sumou 100 korun.

V každé budově bude právě jedna instalace. „Snažíme se, aby každá mohla dýchat. Pokud by jich bylo více, rušily by se,“ uvedl ředitel festivalu. Obyvatelé centra metropole musí počítat s mírnými komplikacemi v dopravě. „Na některých místech bude snížená rychlost na 30 kilometrů za hodinu s doplňkovými informacemi, že dochází ke zvýšenému pohybu lidí,“ upozornil Pošta. Na bezpečnost dohlédnou policisté. Do budoucna plánují organizátoři festival rozšířit i mimo centrum Prahy. „Umění dokáže měnit lidské uvažování, chceme ho lépe zpřístupnit lidem,“ uzavřel ředitel Signal festivalu Martin Pošta.

Infografika Signal festival