Organizace UNESCO ustanovila v roce 2017 16. květen jako Mezinárodní den světla. Od roku 2018 se tato událost slaví napříč kontinenty. ELI Beamlines a Signal Festival chtějí světelným paprskem symbolicky upozornit na zásadní význam vědy a vědecké činnosti pro celou společnost. 

Minimalistickou instalaci, svítící nad centrem metropole, vytvoří laserový paprsek, který symbolicky protne Petřín a Akademii věd ČR na Národní třídě. Paprsek je pomyslným poděkováním vědcům po celém světě. Svítit bude 15. a 16. května vždy od 20.00 do 24.00 hodin. 

Věda nás provází na každém kroku

ELI Beamlines je evropské výzkumné centrum, v rámci kterého nainstaloval mezinárodní tým vědců nejintenzivnější laserový systém na světě. Vznik a realizaci centra podporovala Akademie věd ČR, která v současnosti zároveň provozuje Laserové centrum v Dolních Břežanech. 

Signal je festival digitální a kreativní kultury, který spojuje současné vizuální umění, městský prostor a moderní technologie. Obě instituce chtějí světelnou projekcí také připomenout 61 let, které uplynuly od 16. května 1960, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil vůbec první laserový systém na světě.

„Už léta spolupracujeme s celou řadou technologických dodavatelů a každoročně prezentujeme umělecká díla, která pracují s nejnovějšími technologiemi. Fascinuje nás spojení vědy, technologie a umění, ale vedle toho obdivujeme celkový vědecký přínos společnosti. Věda nás doprovází každou vteřinou našich životů,” řekl ředitel Signal Festivalu Martin Pošta.