Několik set zaměstnanců demonstrovalo před branami závodu Siemens Kolejová vozidla na Zličíně. Důvod? Vedení koncernu Siemens rozhodlo, že do září 2009 výrobu v továrně, kde pracuje více než tisíc lidí, definitivně ukončí.

Všechno je jinak

Zástupci odborů vyjádřili obavy ze zrušení závodu už před několika dny, vedení firmy ale taková tvrzení odmítalo. Odpoledne už bylo vše jinak. Ve 14 hodin Siemens oznámil, že zličínskou továrnu opustí. Reakce zaměstnanců na sebe nenechala dlouho čekat.

Krátce po 14. hodině vyšli pracovníci před areál továrny, aby vyjádřili svůj nesouhlas se záměrem vedení. V rukou drželi transparenty s hesly jako „Nejsme zaměstnanci druhé kategorie“ a své rozhořčení nijak neskrývali.

„Proč nám to neřekli dřív? V pondělí jsem přišel do práce a ve středu už tady máváme vlajkami. Jsme přece v Evropské unii, je to celé podezřelé,“ zlobí se Jan Vrobel. „Slibovali nám, kolik bude práce a zakázek, a najednou továrnu zavřou. Měli výrobu rozložit mezi víc podniků a ne zavřít jednu továrnu,“ přidává se Jana Šlosarová.

Možný prodej?

Uzavření závodu je součástí restrukturalizace, ke které vedení koncernu přistoupilo kvůli špatným ekonomickým výsledkům. Divize mobility, k níž patří i pražský podnik, celosvětově sníží stav zaměstnanců asi o 1800 lidí.

„Nové uspořádání je nutné k tomu, abychom odstranili nadbytečné kapacity a tím dlouhodobě zvýšili svou konkurenceschop­nost,“ řekl Hans-Jörg Grundmann, výkonný ředitel divize mobility. Nevyloučil ani možnost prodeje pražského výrobce: „Máme v Praze vzdělané odborníky a dokážeme si představit, že tento závod prodáme solidní společnosti.“ do­dal.

Odbory se nevzdávají

Podle předsedy odborového svazu Kovo Josefa Středuly se zaměstnanci nevzdávají a ještě o sobě dají vědět.

„Ještě bude pěkný kravál. Zítra dopoledne máme jednání s personálním ředitelem Siemensu v Domě odborových svazů, uvidíme, co nám bude předloženo. Důležité je, že máme absolutní podporu ze strany zaměstnanců, včetně německých kolegů,“ prohlašuje.

Vyloučeno prý není ani vyhlášení výstražné stávky. „Určitě je to jeden z nástrojů, který teď máme v rukou, naše další kroky se ale budou odvíjet od zítřejšího jednání,“ dodal Středula.