Podle starostky obce Andrey Vlásenkové se do vody dostala bakterie E.coli. Prapůvod stavu spočívá v havárii přivaděče, která 12. června odřízla od pitné vody nejen Újezd, ale i Koloděje, Dolní Počernice a Klánovice a mimopražský vodovod Vrchlice – Maleč.

Když se podařilo havárii odstranit, stoupla však spotřeba vody natolik, že se výměník vyprázdnil. „Vodárny zkrátka nebyly schopné síť dostatečně natlakovat,“ tvrdí starostka Vlásenková. A doplatil na to právě Rohožník.

Až bude lépe , objeví se plakáty

„Nyní se provádějí nápravná opatření, dochlorování, a opakovaně se odebírají vzorky. V pondělí se na základě rozborů vody rozhodne, zda opatření odvoláme. Příčina zvýšení mikrobiologie není zatím známa,“ uvedla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Marcela Dvořáková. Až se podaří kvalitu vody dostat do normy, lidé se to prý dozvědí opětovně z informačních letáků. „Po desetiminutovém převaření se ale může voda bez obav používat,“ dodala.

Nyní stojí na Rohožníku 10 cisteren. „Museli jsme si je na vodárnách vyřvat, protože na nás zase řvali občané. Vždycky všechno funguje, až když se s vodárnami pohádáme,“ konstatovala starostka Vlásenková.

Názor na počet cisteren se liší

Na nedostatek cisteren si stěžoval i Slezák. „Obce byly při havárii bez vody, občas projela autocisterna. Vodu zdražili o dvanáct procent a pak nejsou ani schopni přistavit cisternu. Obyvatelé asi měli pobíhat za jediným autem,“ řekl na adresu vodáren. „Rozvoz vody autocisternami byl vzhledem k rozsahu havárie nejvhodnějším způsobem náhradního zásobování, který pokryje v krátkém čase největší území,“ řekla mluvčí PVK Dvořáková. Připustila ale, že i když PVK nasadily veškeré kapacity, nemohlo být zásobování plnohodnotné.