V rámci programu nazvaného 5P pro Prahu se nadace snaží přimět městské části k tomu, aby do svých plánů na zatraktivnění veřejných prostor zapojovaly i místní obyvatele. Včera byl vyhlášen vítěz prvního ročníku soutěže tohoto programu. Z 11 návrhů obnovy veřejných prostranství vybrala nezávislá komise plochu před obchodním centrem Otava na sídlišti Baba III, které se nachází mezi Cholupickým a Libušským potokem ve spodní části Modřan. Jakým způsobem bude použit milion a půl korun od nadací, rozhodne radnice Prahy 12 spolu s místními obyvateli, podnikateli, školou a kulturním centrem.

„Mnozí lidé si zvykli dojíždět za prací, zábavou a přáteli a doma často jen přespávají. Výsledkem je ztráta vztahu k místu, která vede k úpadku veřejného života. Veřejná prostranství jsou navíc často zanedbaná a k pobytu nelákají. Cílem našeho projektu je vytvořit místo přirozeného veřejného života, které na sídlišti zpravidla schází,“ říká architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Občané se zapojí již brzy

„První setkání s obyvateli sídliště jsme naplánovali na polovinu září. Jednat budeme za přítomnosti projektanta. Jen na lidech záleží, jak bude místo v budoucnu vypadat. Limituje nás jen výše dotace a rozvody sítí,“ říká projektová manažerka Prahy 12 Eva Hrabětová. Na přelomu jara a léta příštího roku by podle ní mohly být všechny úpravy dokončené.

Po 100 tisících korunách na přípravné studie získaly od nadací i projekty revitalizace centra v Praze-Slivenci a obnovy Pošepného náměstí na sídlišti Jižní Město v Horních Roztylech. „Podporou místních center, která soustřeďují nabídku každodenních volnočasových i společenských aktivit, chceme posílit sounáležitost lidí s místem, kde žijí, a jejich zájem o nejbližší životní prostředí,“ říká k poskytnutým darům Sedlák.