Praha se chce zaměřit na sídliště budovaná v šedesátých až osmdesátých letech minulého století. Dnes se podle koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) ukazuje, že obliba bydlení v zeleni u Pražanů – navzdory plánům avantgardních architektů – neklesá.

Jenže zatímco rekonstrukce panelových domů či jejich zateplení nebo výměnu oken se daří realizovat i díky privatizaci bytového fondu na mnoha místech v hlavním městě, stav veřejných prostor na sídlištích už tak pozitivně nevypadá, byť samozřejmě existují výjimky.

„Na pražských sídlištích žijí statisíce lidí a není se čemu divit, jsou to často dostupné klidné oblasti na okraji města s dostatkem zeleně. Bohužel kolikrát některé věci nejsou domyšlené. Na zelených prostranstvích se nedá trávit volný čas, pěší vazby nefungují a jsou v nich bariéry. Chybí parkovací místa a snadný přístup k městské hromadné dopravě. Lidé se zkrátka na sídliště jedou akorát vyspat, což je škoda,“ uvedl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě), jenž má projekt na starosti.

Na projektu spolupracovali i biologové

Přitom Matěj Stropnický, tehdejší náměstek primátorky Adriany Krnáčové (ANO), ze Strany zelených už na podzim roku 2015 hovořil o pilotním projektu ve Vybíralově ulici. O rok později se obyvatelé zdejších „paneláků“ mohli seznámit s konkrétní podobou revitalizace, stavební práce pod taktovkou TSK (o rekonstrukci veřejného osvětlení se postarají Technologie hl. m. Prahy) začnou nejspíš až v roce 2021. O něco rychlejší by měl být projekt Prahy 14, který zahrnuje obnovu areálu ZŠ Vybíralova a rozšíření areálu MŠ Jahoda.

Scheinherr a spol. v návaznosti na práci předchůdců nechtěli v magistrátním „pilotu“ nic zanedbat. Vždyť téma sídlišť se probíralo i před komunálními volbami v roce 2018. Proto se teď zapojili i obyvatelé městské části. Po sídlišti se stěhovala pojízdná kavárna sbírající podněty místních. S vedením metropole spolupracovali dokonce také sociální antropologové, biologové a samozřejmě architekti. „Kulturní a komunitní otázky jsme projednali s organizací Praha 14 kulturní,“ dodal radní.

Fotogalerie: Vnitroblok Vybíralova

„Upravíme okolí Vybíralovy tak, aby sem mohl zajet dvanáctimetrový autobus, dáme si záležet s cyklistickou a pěší dostupností, zvětšíme kapacity parkování, chytře vysadíme novou zeleň a sjednotíme chodníky a lavičky. Zkrátka zde nastavíme, jak v budoucnu budou vypadat a fungovat sídliště,“ uvedl Scheinherr.