Poslední ročník se věnoval hlavně významu kultury pro město. Obyvatelé Černého Mostu se letos stali účastníky happeningů nebo storytellingových představení, okolí tradičně ozdobily architektonické instalace jako třeba stezka odvahy do koruny stromu. Dalo by se tedy říct, že to na „Čerňáku" žije. Otázka ale je, jak komu a kde.

Čtyři roky totiž toto rozhlehlé sídliště hodně proměnily. Klasicky šedou panelákovou džungli lze teď najít jen stěží. Rozmach občanské vybavenosti a soukromé podnikání ulice barevně prosvětlily. Opět ale jde o to, jak komu zvýšený okolní ruch vyhovuje. Radnice Prahy 14 má v podstatě nevděčnou úlohu - po vhodném výběru části sídliště toto místo pak změnit na relaxační prostranství, nebo naopak dát zelenou čemukoliv jinému.

Co se relaxace týče, tamní obyvatelé, zejména matky 
s dětmi, volí procházky třeba k hornopočernickému rybníku. Nabízí se otázka, proč nevezmou děti třeba na hřiště. Stalo by se, kdyby hřiště ke svým kratochvílím podle matek nezabírala pubertální mládež. Nehledě na to, že v pískovišti se dá pak najít ledasco, co by dítěti mohlo nepříjemně ublížit.

close Ilustrační foto. zoom_in Na druhou stranu lidé z Čerňáku jsou všímaví - jméno svého starosty v drtivé většině znají a prý jim k tomu neslouží současné četné předvolební plakáty. Všímají si 
i toho, že právě hřiště jsou pod dozorem městské policie, která často i na místě koná. Matky chápou, že hlídky nemohou být všude. Právě proto nechtějí riskovat. To vše se za uplynulé čtyři roky podle nich změnilo.

Předtím prý aby muže zákona se svítilnou pohledal. Co se prý už asi nikdy nezmění, je nemalý počet cizinců, kteří na zmíněném sídlišti bydlí. Za čtyři roky jich zde přibyly další tisíce. Diskutabilní je prý symbióza ve vzájemném soužití i několika odlišných kultur. Aby se v dané problematice pokročilo k lepšímu, Street for art jsou jak šité na míru. Jde jen o to, aby se k pouliční lidové tvořivosti přidalo i více cizinců. Nebo osob z jiného etnika.

Černý most, zejména v roce 2011, byl totiž i útočištěm řady nepřizpůsobivých občanů. Na tyhle věci přece máme svého starostu a ne nějakého nacionalistického křiklouna, který tu s námi nebydlí, říkají „černomosťáci". Za tu dobu se vyměnili i starostové a zřejmě i přístup k problematice. Kriminalita zde v současnosti nepřevyšuje celopražský průměr, od loňského roku dokonce patří k té nižší.

Plechárna Černý Most je nové kreativní a volnočasové centrum. Byla vybudována 
z bývalé kotelny, která kdysi vytápěla celé sídliště. Funguje od září minulého roku a lidé radnici blahořečí - konají se tam časté společenské akce. Kladné body pro radnici? Zřejmě ano a bydlení si zde pochvalují i vozíčkáři. Tedy než napadne sníh, kdy některé dočasně neuklizené chodníky jsou potom pro ně nepřekonatelnou překážkou. Sníh ale 
v zimě nepadá jen na Černém Mostě, stěhování proto u vozíčkářů prý nepřipadá v úvahu.

Co už za zamyšlení určitě stojí, je to, zda i na tak velké sídliště není koncentrace velkých obchodních center poněkud předimenzovaná. Za uplynulé čtyři roky je nárůst v místní dopravě víc než zřetelný. Minimálně čtyřicet procent z celkového počtu frekvence aut tvoří účel cesty za nákupy. Samozřejmě že tuto frekvenci u nákupních center netvoří jen tamní obyvatelé, ale přítomnost lidí z jiných městských částí. Co však tvoří zmíněné sídliště sídlištěm je, že oslovení obyvatelé jsou s ním zřejmě už dávno sžití. Jinak se tomu říká patrioti.

Fakta o Praze 14Počet obyvatel: 45 234
Rozloha: 1.353 hektarů
Starosta: Radek Vondra (TOP 09)
Koalice: TOP 09, ČSSD a Strana Zelených
Volby 2010: vítěz voleb TOP 09 (9 mandátů), ODS (9 mandátů), ČSSD (7 mandátů), SZ (2 mandáty), KSČM (2 mandáty), Věci veřejné (2 mandáty)
Volební období 2010 - 2014: zastupitelstvo má 31 členů
Volební období 2014 - 2018: zastupitelstvo bude mít 31 členů

close Ilustrační foto. zoom_in

Palec nahoru

Rekonstrukce a zateplení škol a školek - konkrétně ZŠ Chvaletická, ZŠ Bří. Venclíků, ZŠ Generála Janouška, ZŠ Vybíralova, MŠ Generála Janouška, MŠ Chvaletická, MŠ Šebelova, MŠ Štolmířská, MŠ Zelenečská (jedná se o čtyři z celkem šesti ZŠ a pět z celkem deseti MŠ v Praze 14).

Otevření nových nebo rekonstrukce (či rozšíření) starších dětských hřišť - konkrétně dětské hřiště v lokalitách - Splavná, Jiráskovy sady, Jahodnice, Klánovická, Bramborák. Nově bylo dokončeno také hřiště v ulici Rožmberská v Kyjích, jehož součástí je i hřiště s dopravní tematikou

V letošním roce začala stavba I. etapy parku U Čeňku - (I. etapa rozloha necelých 20 hektarů). Cílem je vytvořit rekreační zázemí pro sídliště ČM, které léta chybělo.

Veřejná projednání záměrů radnice s občany - projednání Strategického plánu rozvoje na období 2015-2025 a dalších aktivit (např. revitalizace břehu Kyjského rybníka, hřiště v Hloubětíně apod.). Za čtyři roky se uskutečnilo přes čtyřicet veřejných projednání v Praze 14.

Palec dolů

Doposud bezúspěšná snaha o návrat autobusové linky č. 186 do původního stavu.

Počet strážníků městské policie - jsou vytvořena tabulková místa pro Prahu 14, nedaří se je ale plně obsadit (v tuto chvíli je téměř 20 míst neobsazených)

Téměř nulová možnost ovlivnit osud černých staveb na území obce - samospráva v čele se starostou se nemohou účinně a rychle bránit stavebníkům, kteří i zásadně porušují platné normy.

Osoby bez přístřeší - jejich výskyt se dlouhodobě nedaří řešit ve vybraných lokalitách.

Stav silnic a chodníků, které nejsou ve správě městské části (např. okolí stanice metra Černý Most, Hloubětín).

Občasný hluk kolem restauračních zařízení - radnice průběžně koná opatření, aby se tak nedělo.

Sídlištní mládež - zejména sprejeři ničí fasády domů nebo mobiliář veřejných prostranství.

Anketa: Jak se vám žije na Praze 14?

Adéla Machová, 34 let, na mateřské dovolené: Vzhledem k tomu, že jsem teď doma s dítětem, víc mi vyhovuje pobyt na chatě v Dolních Počernicích. Je tady poměrně rušno, ale na druhou stranu mi vyhovuje dostupnost dopravy i možnost nákupů. Těším se taky na nový park, má prý být brzy hotový.

Alena Mrázková, 32 let, na mateřské dovolené: Na Čerňáku bydlím už hodně dlouho a nestěžuji si. V domě máme mezilidské vztahy vcelku dobré, což je pro život kdekoli hodně důležité. Pro mě jako pro ženu mi vyhovuje i zdejší občanská vybavenost. Mám tu vše docela zmapované.

Martin Hrachovec, 30 let, technik: Osobně si nemůžu na Černý Most stěžovat. Stěhoval bych se jedině do rodinného domku se zahradou, jezírkem a v něm dvě žáby s labutí. Jenomže by mi domek musel někdo darovat. Zatím bydlíme u rodičů, ale svůj byt mít taky budeme. A zase jenom tady.

Jitka Ševčíková, 33 let, pokladní: Bydlení je tu fajn, ale chybí mi dostatek dětských hřišť. Když už k nějakému s dětmi dojdu, tak abych místo nejdřív pořádně prohlédla. A taky mi chybí prostranství pro volný pohyb psů. Stěhování sice plánujeme, ale z menšího do většího bytu.

close Ilustrační foto. zoom_in