V davu vedle sebe vlály vlajky Strany zelených, České pirátské strany, Izraele, Sýrie, Evropské unie i Česka. Setkání provázené produkcí hudební nezávislé scény zahájila minuta ticha za všechny padlé a trpící v Sýrii. V projevech řečníků zaznívaly obavy z fašizace společnosti, kritika syrského prezidenta Bašára Asada, ale také českých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

„Je třeba stát na straně lidí prchajících před válkou," prohlásila členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková, která loni na pražském hlavním nádraží pomáhala se skupinou dobrovolníků uprchlíkům propuštěným z detenčních zařízení.

Útoky z nenávisti

„Množí se útoky z nenávisti, které jsou reakcí na jistě ne snadnou dobu, již prožíváme. Počmárané výlohy a výhružky smrtí však situaci jen zhoršují. Nepomohou ani lidem na útěku, ani těm, kteří se příchodu uprchlíků obávají," dodala.

Další řečníci v projevech kritizovali například práci policie. Za vyhrocenou atmosféru ve společnosti se omluvil senátor Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). „Lidé se přestali za nenávist stydět. Můžeme za to my, politici. Dali jsme společnosti ve svých debatách signál, že hrubé jednání je normální," prohlásil Láska.

Čtěte také: Stovky lidí se na Hradčanech účastnily pochodu za padlé ve válce