Nejdřív nechápala. Pak jí otec podal zrcátko. „Pravá půlka obličeje jako by stávkovala. Prostě se nehýbala. Okamžitě jsme jeli na neurologii, pak následoval pobyt v nemocnici, kde jsem ležela po zbytek prázdnin, až do konce září," vzpomíná na své nejhorší prázdniny studentka.

Měla ale štěstí. Už se opět usmívá. „Jak mi řekli lékaři v nemocnici, vděčím za to nejen rychlému podchycení nemoci, ale také nízkému věku, ve kterém mě to infikované klíště kouslo," vysvětluje Katka. S tím souhlasí i Zdeňka Manďáková, lékařka z Očkovacího centra. „Čím jsou lidé starší, tím horší následky pak mají. Často se stává, že rodiče v dobré víře nechají naočkovat své děti, ale na sebe a své rodiče už zapomínají. Jenže právě senioři by v očkování proti klíšťové encefalitidě měli dostat přednost," sdělila včera Pražskému deníku lékařka.

Podle doktorky Manďákové je právě v těchto dnech nejlepší se naočkovat. „Dokud je ještě chladno, nehrozí, že by byla klíšťata aktivní."

V hlavním městě minulý rok lékaři zaznamenali 40 případů klíšťové encefalitidy. A polovina Pražanů se nakazila přímo v metropoli.

Neurologové váhají

„Klíšťový zánět mozku je velmi těžké onemocnění, které může člověka doživotně invalidizovat, protože může dojít k obrnám, poruše sluchu i jiným komplikacím. I při nekomplikovaném průběhu je člověk vyřazen z běžného života minimálně několik týdnů, spíše měsíců," vysvětluje závažnost onemocnění Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z Nemocnice Na Bulovce. Praktičtí lékaři a doktoři z očkovacích center tedy vakcínu vesměs doporučují. Oslovení pražští neurologové už tak nadšení ale nejsou.

„Obecně říkám očkování ano. Ale vždy je třeba si říci, jestli je to nutné, jestli v případě, kdy bychom neočkovali, hrozí riziko smrti. A klíšťovka k tomuto očkování podle mě nepatří," prozradila Deníku dětská neuroložka z Prahy 4. Podle ní se očkováním zbytečně dráždí imunita. Proto ho nedoporučuje dětem do čtyř let. Mezi nejčastější nežádoucí účinky očkování patří bolest v místě vpichu, únava či zvýšená teplota.

Očkování není pro všechny

Komu tedy lékaři očkování doporučují, a kdo by se měl vakcíně vyhnout? Vakcína není vhodná pro lidi s alergií na mléčnou bílkovinu a chronicky nemocné. „U ostatních Pražanů doporučuji, aby se informovali u svého ošetřujícího lékaře nebo v očkovacích centrech," radí Zdeňka Manďáková.

ANKETA: Pražané, necháte se naočkovat?

Eduard Kopáček, Žižkov

Proti klíšťové encefalitidě jsem se nechal naočkovat jen jednou, ale pak jsem prošvihl přeočkování. Obecně ale považuji očkování za hodně důležité a myslím si, že by to měla plně hradit pojišťovna. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou roky ozkoušené, takže žádné nevýhody nevidím.

Lucie Marková, Záběhlice

Jezdíme často na chalupu. Pracujeme na zahradě, kde jsem se s klíšťaty setkala mnohokrát. Očkování jsem si však nedávno rozmyslela, na radu mé švagrové. Očkovaní lidé jsou prý náchylnější na jiná různá onemocnění, a tak si raději budu dávat pozor a poctivě používat repelent.

Petr Vrchota, Nové Město

Letos se očkovat nenechám, protože jsem byl na třech očkovacích dávkách před 3 lety. Po vypršení účinnosti vakcíny se ale nechám očkovat znovu. Jsem přesvědčený, že očkování se vyplatí, neboť případy nakažených za poslední roky narůstají, stejně jako počet úmrtí.

Filip Smola, Dejvice

Rodiče bydlí na vesnici v domě s velkou zahradou a sadem ovocných stromů. Klíšťata jsou tedy bohužel našimi „dobrými známými". Z tohoto důvodu je celá naše rodina pravidelně očkována proti klíšťové encefalitidě. Lidé bez očkování jednoduše hazardují se svým životem.