Obchodnímu centru Palladium na náměstí Republiky asi není souzen klid: minulý týden v něm hořelo a včera se před ním pro změnu konala akce, jež rozhodně neměla nic společného s nakupováním, i když se tak navenek tvářila. Happening organizovaný občanským sdružením Educon chtěl upozornit na nedostatek pitné vody v některých, zejména rozvojových zemích a varovat před plýtvání s ní v zemích rozvinutých.

Prázdný skládací bazén, v němž seděly v nafukovacích křeslech dvě mladé a hezké dívky, sice přilákal pár desítek kolemjdoucích, ale většina z nich nedokázala přečkat tři čtvrtě hodiny trvající přípravy na zahájení akce. Z reproduktorů pak zazněl vážný hlas, který hovořil o nedostatku pitné vody ve světě a o plýtvání s ní. Například jen na kropení travnatých golfových hřišť ve Španělsku se spotřebuje tolik pitné vody, kolik „vypije“ za celý rok dvanáctitisíco­vé město.

Hlas také varoval, že již dnes nemá dostatek pitné vody zhruba každý šestý člověk na Zemi a bude-li současný trend v poklesu zásob pitné vody pokračovat, pak v roce 2025 budou v zemích s vážným nedostatkem pitné vody žít plné dvě třetiny lidí. Po těchto varovných slovech následovalo poněkud nevydařené vystoupení herce a moderátora Jakuba Žáčka, který předstíral zahájení prodejní kampaně instantní vody. Samotný nápad možná nebyl špatný, ale úroveň podání byla taková, že přihlížející odcházeli, aniž by počkali na pointu.

Na smysl a význam podobných akcí jsme se zeptali jedné z organizátorek happeningu Ivany Remundové.

Proč jste si vybrali za téma happeningu právě nedostatek vody v rozvojovém světě?

Jde o akci našeho sdružení v rámci kampaně Česko proti chudobě. Ta akce spojuje dva problémy: Jedním je nedostatek pitné vody a problém s vodou ve státech „jihu“, tedy v rozvojových zemích, a tím druhým je plýtvání s vodou na „severu“. Často se ty problémy prezentují tak, že jeden s druhým nesouvisí, ale opak je pravdou – koloběh vody je přeci jen jeden, a proto jsme chtěli upozornit na to, že je třeba šetřit vodou i u nás, kde zatím problémy s vodou nemáme.

Jaké formy šetření vodou byste doporučila?
Myslím, že těch způsobů je spousta a mělo by se začít od osobní úrovně. Když si například čistíte zuby, není nutné mít stále puštěnou vodu a stačí vám na to jedna sklenice vody. Samozřejmě, že vyvrcholením by měl být nátlak na vládu, aby přijela zákony, jež by znemožnily velkým továrnám vodu nadužívat.

Co si tedy slibujete od takovéhoto happeningu?
Naším cílem je dostat tu kampaň do médií a mluvit právě o té osobní úrovni, o tom, co může učinit každý z nás, aby neplýtval pitnou vodou. Pokud se tím budou řídit aspoň ti lidé, kteří tu jsou dnes, tak pak to má smysl.

Nechtělo by to kampaň na celostátní úrovni. Vždyť takto se řada lidí naučila třídit odpad?

Ano, jistě, recyklace odpadu je pro nás velkou inspirací. Jedním happeningem se chování lidí nezmění, ale pomocí celé řady dílčích kroků určitě ano.