VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šest pražských dětí ze sta je chudých

Praha -Jet na hory nebo k moři? Pro šest procent malých Pražanů je to neuskutečnitelný sen. Právě tolik dětí do 18 let žije v rodinách postižených chudobou.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Vyplývá to z tvrzení pražských sociologů, kteří reagovali na aktuální studii Příjmová chudoba a materiální deprivace v České republice, kterou zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí.

K nejchudším městským částem patří Libeň, Karlín, Holešovice a část Žižkova.

Obecně nejhůře se daří rodinám, kde je zaměstnán pouze jeden z rodičů. Podle socioložky Jiřiny Šiklové se podobné průzkumy provádějí na základě součtu příjmů celé rodiny. Pokud je příjem na hlavu v dané domácnosti pod šedesáti procenty průměrného měsíčního příjmu, pak lze považovat rodinu za chudou.

V Praze je tak za hranici chudoby považována částka necelých deset tisíc korun. „V Praze jsou sice vyšší příjmy, ale nesmíme zapomínat, že jsou zde i mnohem vyšší náklady, především na bydlení, elektřinu a na nákup potravin,“ upozorňuje Šiklová.

Manželé jim dluží desetitisíce

Co to je boj o přežití, ví i maminka pětiletých dvojčat Andrea Malá z Prahy-západ, kterou manžel opustil, když byl jejím dětem rok. „Od té doby jsem od manžela neviděla ani korunu, na alimentech mi dluží desetitisíce a já sama s dětmi mám co dělat, abych to utáhla. V práci si musím brát služby navíc, zatímco děti hlídá babička. I tak ale můžeme zapomenout na to, abychom jezdili každý rok k moři a na hory, jsem ráda, když dětem alespoň ve školce zaplatím výlet a kroužky,“ popisuje situaci.

O nic lépe na tom není ani šestatřicetiletá Naďa z Prahy 5, která musela manžela opustit poté, co fyzicky napadal ji i její dceru. Ani ona od bývalého manžela dosud nespatřila ani korunu. Otevřeně přiznává, že bez pomoci a podpory svých rodičů by situaci nikdy nezvládla.

„Mám dvě zaměstnání a mí rodiče mi každý měsíc finančně přispívají. Dcera má už od narození vážné zdravotní problémy, proto se snažíme každý rok jet aspoň na čtrnáct dní k moři. Nedovedu si ale představit, jak bych celou situaci zvládala bez finanční podpory svých rodičů. Někdy je to ale velmi ponižující,“ dodává Naďa.

Boj proti sociálním rozdílům

S dětmi, jejichž rodiče nemají dostatek finančních prostředků, se často setkává i pedagožka Jitka Šulcová. „Ze své dlouholeté praxe vím, že v Praze jsou na některých školách sociální rozdíly skutečně markantní, ať už se to týká školních pomůcek nebo oblečení, a děti k sobě často bývají kruté. Na svých hodinách jsem se vždy snažila, aby děti, jejichž rodiče nemají dostatek finančních prostředků, nebyly zesměšňovány před druhými a při doporučování pomůcek jsem se třeba snažila zadávat takové, aby jejich zakoupení bylo finančně únosné pro všechny,“ uvedla Šulcová.

Podobný přístup zvolil i ředitel Základní školy Kuncova v Praze 13 Pavel Petroušek. „Ano, setkali jsme se s tím, že někteří rodiče měli problém zaplatit školu v přírodě, tak jsme tento problém vyřešili tak, že polovinu pobytu uhradila sama škola,“ říká. Vstříc rodičům ale škola vychází i výukou angličtiny nebo hry na kytaru zdarma. „Rodiče sociálně slabších dětí, kteří si nevědí se svou situací rady, navíc posíláme na sociální odbor, kde mohou požádat o finanční příspěvek,“ dodává ředitel.

Praha je na tom ale oproti zbytku republiky přeci jen lépe. Podle aktuálních výzkumů je chudobou v Česku ohroženo až osmnáct procent všech dětí.

Autor: Jana Kočvarová

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Holešovice a Libeňský most
22

Na Libeňský most se tramvaje vrátí na začátku března. Auta stále mají útrum

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT