Anna se vzhledem k svému věku nechce z bytu stěhovat, neboť k němu má velký citový vztah a obává se odchodu do jakékoli ústavní péče. Také si neumí představit změnu svého bydliště, v jehož okolí je zvyklá se omezeně pohybovat. Po zaplacení všech poplatků zbývá ale Anně na potravu, léky a osobní věci velmi malá částka, na jídlo má Anna zhruba 40 korun denně.

Aninu situaci komentuje Štěpánka Vajdová pracovnice sociálního odborného poradenství Života 90.

Současná bytová situace starších seniorů bývá někdy velmi naléhavá. Pro seniory ve vysokém věku není často přijatelné měnit bydliště nebo přechod do sociálního zařízení, jako je domov pro seniory. Jaká je tedy pomoc pro seniory v oblasti bydlení?

Důležité je včas zvážit své možnosti, zda bude senior v budoucnu schopen hradit náklady na bydlení. Možností například je obrátit se na městskou část a požádat o výměnu bytu za menší byt v místě bydliště. Takto je možné situaci řešit a přitom zůstat v místě svého bydliště.

Další možností je požádat o příspěvek na bydlení, o který se žádá v současné době na pracovních úřadech. Některé městské části také mají své fondy pro seniory, kterým přispívají pomocí dávek na bydlení.

Jako první krok doporučuji obrátit se na sociální poradenství, například na poradenství sdružení Život 90, které sídlí v centru Prahy (v ulici Karolíny Světlé, číslo 18). Zde se může senior poradit o možnosti využití pobytových sociálních služeb a případném podání žádosti.

Z důvodu zachování anonymity klientů byly v příběhu pozměněny osobní údaje.