Několik desítek seniorů přišlove čtvrtek 28.2.dopoledne demonstrovat před budovu magistrátu na Mariánském náměstí. Nejsou spokojeni s tím, že od 1. ledna dostávají v penzionech pro seniory nově smlouvy na dobu určitou, a to na dva roky.

„Chceme smlouvy na dobu neurčitou, máme strach, že nám je magistrát po vypršení neprodlouží,“ vysvětlil jeden z demonstrujících seniorů, který odmítl sdělit své jméno ze strachu, že by mu magistrát smlouvu neprodloužil.

Podle magistrátu je ale podepsání smluv na dobu neurčitou problematické kvůli přechodům nájmů na další osoby. „Poradím se s právníky a pokusíme se najít možnost, jak sepsat smlouvy na dobu neurčitou, ovšem tak, aby nebylo možné byty poté přepisovat na další osoby,“ přislíbil demonstrujícím seniorům radní pro bytovou a sociální politiku Jiří Janeček (ODS). Zároveň si s demonstranty domluvil schůzku na pondělní odpoledne, kde celý problém rozeberou a pokusí se najít řešení.

Přijatelné řešení se našlo

Odvě hodiny později už přišel snabídkou, kterou senioři akceptují. „Vytvoříme takové smlouvy, které by nájemníkům garantovaly, že po vypršení smlouvy na dobu určitou podepíšeme novou smlouvu,“ oznámil Janeček. „To je pro nás přijatelné řešení. Jde nám opravdu pouze oto, abychom měli jistotu, že po dvou letech nebudeme muset vyklidit byt,“ komentovala dohodu Věnceslava Stupková zpenzionu ze Střížkova.

Požadavek seniorů se dostal i na jednání zastupitelstva. „I já mám maminku, která je v důchodovém věku. Naprosto rozumím tomu, z čeho mají senioři strach. Měli bychom jim smlouvy na neurčito dát,“ argumentovala Eva Tylová (SZ).

„Věřím, že odpovědný radní připraví do příštího jednání materiál k informaci, ve kterém nám problém objasní,“ ukončil debatu primátor Pavel Bém (ODS).

Nové smlouvy dostali obyvatelé penzionů pro seniory po jejich transformaci na malometrážní sociální byty. Novela zákona o sociálních službách totiž už s institutem penzionů pro seniory nepočítá, a tudíž na jejich provoz město už nedostává žádné dotace.