„Bydlela jsem nejdříve vPlatýzu na Národní třídě. Odsud mě dostali komunisti. Pak jsem se musela přestěhovat do Konviktské, dům se ale vracel původnímu majiteli. Pět let jsem žádala o bydlení a byla vlastně bezdomovec. Magistrát mi nakonec přidělil byt vpenzionu vBohnicích. Po deseti letech jsem si zvykla,“ uvedla Deníku svůj příběh Silvie Nováková. „Nevím proč se město nakonec rozhodlo tyto domovy důchodců zrušit,“ zlobila se seniorka. Po hodině a půl nakonec zdebaty odešla.

Necelé dvě stovky lidí vsále bohnického kulturního domu Krakov se při včerejší debatě se zástupci magistrátu zajímaly převážně o smluvní podmínky nájmu. Senioři budu směstem uzavírat smlouvu nejdříve na dva roky, poté se každý rok prodlouží ještě sedmkrát.

„Senioři mají jistotu bydlení na devět let. Pak ale vidím problém. Smlouva totiž nenabízí garanci, že vpřípadě bezproblémového nájmu dojde automaticky kprodloužení,“ uvedl Michal Petrus znezávislého občanského sdružení Bytová poradna. Senioři žádali po Vladislavu Dykastovi, řediteli magistrátního bytového odboru, aby město nájemní smlouvu opatřilo dodatkem spříslibem automatického prodloužení smlouvy i po devíti letech. Zatím ale neuspěli.

„Co člověk, to právní názor. Kdokoli je vsále, má nějakou připomínku,“ reagoval Dykast stím, že změně smlouvy by musela posoudit a schválit městská rada.

Lidé navíc přišli o bonusy, které jim bydlení vseniorském penzionu nabízelo. Vpřípadě nutnosti si mohli objednat lékaře, zaplatit za úklid bytu, praní prádla a objednat rehabilitace. Nyní se jim bydlení i služby prodraží. „Nevím, zda najdeme nějakou společnost, která pouze za 210 korun uklidí byt, tak jak byli lidé zvyklí dosud,“ potvrdil šéf bytového odboru.

Podle novely zákona o sociálních službách, která platí od loňska, vpodstatě penziony pro seniory neexistují a do domovů důchodců se smějí stěhovat pouze ti, kteří se již neobejdou bez pomoci. Proto město penziony pro seniory převedlo pod bytový fond, ve kterém ale musí platit smluvní nájemní vztahy. Jedinou výhodou seniorů, kteří i nadále vbytech zůstanou bude, že za metr čtvereční nebudu platit více než 60 korun.