Nejluxusnější senior dům v Česku, kde ještě před loňským krachem žili senioři ochotni zaplatit za měsíc pobytu i sedmdesát tisíc korun, má nového majitele. Společnost, která si nepřeje být zmiňována, dokud se nenechá zapsat jako vlastník do katastru, za objekt ve středečnídražbě zaplatila 140 milionů korun.

Peníze klientů skončí u věřitelů

Přestože v Průhonicích se radují, že špičková stavba nebude prázdná, bývalí klienti zdaleka důvod ke smíchu nemají. Statisícové částky, jež kdysi zaplatili jako kauci na ubytování, už totiž zřejmě nikdy neuvidí. Z peněz získaných vydražením budou spláceny pohledávky věřitelů. Mezi nimi však nuceně vystěhovaní lidé nejsou.

„Bývalí klienti se musí domáhat peněz v insolvenčním řízení se společností Classical Management. Ta je totiž dceřinou společností Residence Classis a zajišťovala veškerý servis spojený s pobytem seniorů v domově. Insolvenční správce ale zjistil, že tyty prostředky na účtu nejsou, a tedy nemohou být součástí majetkové podstaty,“ uvedla Jana Bryndová, která dražbu mediálně zastupuje.

Podle ní se ale společnost dopustila protiprávního jednání a na členy managementu je již podané trestní oznámení pro podvod. Případem se nyní zabývá policie a v nejbližších dnech by mohl být vyšetřovací spis předán státnímu zastupitelství s návrhem na podání obžaloby.

Problémy hned od začátku

Příběh unikátního zařízení pro seniory se začal psát v roce 2005. Tehdy se totiž Residence Classis s velkou slávou otevírala. Klientům nabízela 62 bytů, bazén, wellnes centrum, biliardový klub, restauraci s kuchyňským barem nebo knihovnu a společenské místnosti. Do objektu se proto začali stěhovat převážně rodiče manažerů ze zahraniční, rodinní příslušníci známých osobností nebo bývalí exulanti, kteří se rozhodli ve stáří vrátit do rodné vlasti.

Hned od začátku provozu však zařízení stíhaly problémy a před Vánoci loňského roku se definitivně zavřelo. Na ulici se rázem ocitla dvadvacítka důchodců.

Dům pro seniory by Průhonice braly

Zda prodaná budova bude sloužit jako senior dům, zatím nový vlastník tají. Podle průhonické starostky Hany Borovičkové je ale pozemek v územním plánu pro sociální zařízení určený.

„My bychom uvítali, pokud by se soukromému subjektu podařilo obnovit senior dům, který by byl dostupný i pro místní lidi. Průhonice totiž mají jen 2,2 tisíce obyvatel a je nad naše síly, abychom podobné zařízení vystavěli,“ tvrdí starostka.

O areál na okraji průhonické vilové čtvrti včetně vybavení a pozemku se v aukci ucházeli dva zájemci. „Byl to zvláštní, unikátní předmět v insolvenci. Se zpeněžením takového zařízení v konkursu zatím nemá realitní trh zkušenosti a jde zřejmě o vůbec první takovou transakci v tuzemsku,“ uzavřel Libor Nevšímal, člen představenstva společnosti Naxos, která dražbu připravovala.