V plánu byla oslava ročního fungování seniorského domu Nová Ořechovka v ulici Na Dračkách. Místo toho se radnice Prahy 6 dostala s obyvateli do sporu.

Život v novém zařízení totiž seniorům ztrpčuje řada nedostatků. Většina obyvatel by uvítala, kdyby se v domě našly prostory pro vzájemná setkávání, chybí tu totiž společenská místnost. Dalším problémem je umývání jinak krásných a velkých oken. Ta jsou konstruovaná tak, že i k umytí zevnitř se musí najmout specializovaná firma.

Šok z nájemného

„Od toho tato setkání jsou, aby se ujasnily různé věci. Teprve potom se mohou řešit,“ myslí si Martin Šalek, mluvčí Prahy 6. „S každým nájemníkem budeme jeho připomínky řešit k jeho spokojenosti,“ slíbil ředitel správcovské firmy SNEO Alois Novák.

Hlavním tématem však byla výše nájemného. Od začátku roku mají nájemníci domu platit 114 Kč za m² měsíčně, což je pro tuto lokalitu zákonem schválených deregulovaných 96 Kč plus 20% navíc za vysoce nadstandardní bydlení. Proti této částce se mezi nájemníky zvedla vlna nevole, neboť většina z nich se sem přestěhovala proto, aby ušetřila. „Bydlel jsem jako vdovec v bytě o rozloze 110 m² a byl pro mě zbytečně veliký,“ řekl jeden z nájemníků Zdeněk Hubáček.

Seniorům pomůže pojízdný úřad

Starosta Tomáš Chalupa (ODS) seznámil seniory s možnou finanční pomocí obce nabízenou potřebným obyvatelům Prahy 6 na bydlení. Na námitky seniorů o složitosti vyřizování této pomoci Chalupa řekl: „Radnice nabízí pojízdnou kancelář. Každému, kdo o to požádá, pracovníci kanceláře pomohou vyplnit všechny potřebné formuláře v místě jeho bydliště. Stačí zavolat na číslo 800 800 001, což je linka do kanceláře starosty. Všechny tyto služby jsou bezplatné.“

Většina obyvatel je ale přes drobné nedostatky s bydlením spokojena. „Je tady krásné okolí plné zeleně, klid a čistota,“ chválí si bydlení třeba Božena Frydrýnová.