Petra kamarádku pravidelně navštěvuje, potřebuje ale zároveň zaplnit svůj volný čas a nechce o své oblíbené aktivity přijít. Petra se bojí sama večer pohybovat po centru, zároveň by ráda poznala další lidi svého věku, kteří mají podobné záliby jako ona v chytrých komediích a zavedených českých hercích. Zároveň musí šetřit.

Kvalitního kulturního vyžití pro seniory, které by respektovalo jejich časové preference, reflektovalo jejich zájem o repertoár, mělo přijatelnou cenu a zároveň byl prostor, ve kterém se koná, bezbariérový, není v Praze dostatek.

Senioři bývají nejčastěji zváni divadly a kiny na různě zlevněné produkce předpremiéry, generální zkoušky inscenací nebo jinak nenaplněná dopolední představení. Je z nich tedy v určitém slova smyslu okrajová skupina diváků, na které něco „zbývá".

Pražská scéna Divadla U Valšů je pro seniory vyhovující

Tento stereotyp se snaží narušovat pražská scéna Divadla U Valšů. Vzhledem k tomu, že sídlí v domě komunitního centra pro seniory organizace Život 90, je celý jeho prostor bezbariérový.

Představení začínají v drtivé většině od 16 hodin. Návštěvníci tedy mají možnost před produkcí navštívit kavárnu U Elišky, která je v patře nad divadelním sálem a je pohodlně dostupná výtahy. Konec představení bývá kolem šesté hodiny pro seniory je tedy bezpečné dopravovat se domů MHD, jít krátkou procházkou nebo se po představení ještě společně zdržet.

Divadlo zároveň tuto skupinu lidí neodkazuje na dopolední představení, která přece jen úplně nesplňují naši představu o společenské události, na kterou se člověk naladí a večerně oblékne.

Divadelní scéna U Valšů je profesionální jejími herci jsou oblíbené tváře, jako jsou Lubomír Lipský, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Jan Čenský, Michaela Dolinová nebo Pavel Batěk.

Vedení divadla se mimo jiné snaží program osvěžovat i o benefiční představení nebo talkshow se známými osobnostmi, výjimkou není ani promítání filmů a následné diskuse. Cena za vstupenky do Divadla U Valšů je s ohledem na převážně seniorské publikum co nejnižší pohybuje se od 50 do 180 korun, v závislosti na typu zvolené produkce. U divadelních představení také platí slevy pro členy Života 90.

Divadlo U Valšů doporučuje

17. ledna: talkshow Lásky Cyrila Höschla
21. ledna: komedie Hodný pan doktor
22. ledna: talkshow Lásky Jiřího Pilky a Martiny Špinkové
29. ledna: hudební pořad Dvě na jednoho (Y. Přenosilová, J. Chládková a J. Rosák)
6. února: film Hoteliér s hosty Josefem Abrhámem ml. a Janem Kačerem

MICHAELA SLADKÁ