Zajistit funkčnost provozu ve chvíli, kdy máte více než polovinu zaměstnanců v karanténě. To byl tvrdý oříšek pro vedení Domova pro seniory Michle. Podle jeho ředitelky Věry Barešové se v karanténě nachází okolo 30 pracovníků. Na plný úvazek je zde přitom zaměstnáno jen 44 lidí, dalších 10 na částečný.

Kvůli zajištění chodu muselo jeho vedení sáhnout do registrace sester v záloze. „Pomohly nám i další organizace, některé nám sehnaly pracovníky alespoň na měsíc. Zapojily se i studentky šestého ročníku medicíny. Poděkovat musíme magistrátu i Praze 4,“ říká Barešová.

Nulový odpočinek

Podle ní je ale personálu stále nedostatek. „Ti, kteří tu zůstali, jedou nonstop. Jak dlouho se to zvládnout?“ klade si otázku ředitelka.

On-line ke koronaviru najdete ZDE

Zaměstnanci navíc pendlují pouze mezi prací a bydlištěm. Aby se nenakazili v MHD, pomáhá s jejich svážením organizace Societa. Ubytování uvnitř budovy totiž není technicky možné. Ministerstvo zdravotnictví spustilo ve středu plošné testování zaměstnanců domovů pro seniory proti koronaviru. Všichni je podstupují každých 14 dní pomocí screeningových rychlotestů. Každý si také při příchodu do práce musí změřit teplotu.

Michelské zařízení musí na pokyn hygieniků držet oficiální číslo nakažených v tajnosti. Podle informací, které unikly do médií, však bylo v úterý 47 klientů domova pozitivních na koronavirus. A kapacita je 78 lůžek. Pro nakažené je vyčleněno infekční oddělení na samostatném patře. V týdnu bylo odtud osm seniorů převezeno do Nemocnice Na Františku.

Zavlečení nákazy: shoda okolností

„Od prvního dne jsme postupovali přesně podle instrukcí hygienické stanice. Vyplatilo se to, i když situace nebyla vůbec jednoduchá,“ zdůrazňuje Barešová. Přestože je zařízení v kategorii domovů pro seniory, poskytuje i zdravotnickou ambulantní péči pro své klienty. Většina jeho obyvatel je úplně či částečně ležících, řada z nich prodělala třeba mozkové příhody či má různé poúrazové stavy.

Podle ředitelky byla nákaza do domova zavlečena shodou okolností. „Lidí, kteří se dokáží sami pohybovat s chodítkem, je u nás velmi málo. Ale každý náš pacient musí dříve či později do nemocnice na nejrůznější vyšetření. Nemáme zde například rentgen,“ vysvětluje.

Ještě před 15. březnem tak klienti objížděli nemocnice kvůli chorobám, se kterými se potýkají. I když zákaz návštěv platil už od 4. března, domov nemohl být před okolním světem hermeticky uzavřený. Není proto vyloučeno, že se s nimi někdo z příbuzných sešel.

„Například klient s náhlou příhodou břišní byl ještě před 15. březnem vyslán do nemocnice na Karlově náměstí, která je spádová. Další navštívil Nemocnici sv. Alžběty Na Slupi ,“ popisuje Barešová. Právě v tomto zařízení, které funguje primárně jako léčebna pro dlouhodobě nemocné, byla zákeřná nákaza potvrzena již koncem minulého měsíce.

Nezbytná opatření

Nyní už klienti michelského domova, jejichž stav vyžaduje návštěvu nemocnice, nejsou přiváženi zpět a pandemii musejí přečkat v jiných zařízeních. „Zápal plic nebo obyčejná chřipka by pro naše klienty mohly mít fatální následky,“ uvědomuje si ředitelka Barešová.

Michle není jediným zařízením v problémech. Nákaza v pražských domovech pro seniory byla potvrzena na Chodově a na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Krči.

Pomoc s kapacitami jí nabídla Nemocnice Na Františku. Nakažení s velmi mírnými příznaky mohou být převezeni také do Lázní Toušeň spadajících pod Nemocnici Na Bulovce.