K volebním urnám v obvodu přišlo 36 procent voličů. Dosavadní senátor Miroslav Škaloud (ODS) mandát neobhajoval. „Výsledek je lepší, než jsem očekával. A hodně mě povzbudilo, že dlouhodobá práce je víc než stovky billboardů," řekl Láska.
S Žáčkem za sebou nechali dalších devět kandidátů. Ve volbách například zcela propadl kontroverzní bývalý starosta Prahy 5 Milan Jančík (za Konzervativní alianci 2014). Druhé kolo, jež rozhodne o budoucím senátorovi, se uskuteční za týden.
Čtyřicetiletý Láska, kterého vedle zelených podporují i lidovci, je bývalým vyšetřovatelem hospodářské kriminality. V 18 letech začínal jako řadový policista, později vystudoval právo a sociální patologii.
Dlouhodobě působil v Transparency International, nyní provozuje vlastní advokátní kancelář. V roce 2011 podal trestní oznámení v kauze Promopro, o rok později upozornil na nesrovnalosti ve smlouvách pražského dopravního podniku.
Poradce na ministerstvu
Pětačtyřicetiletý Žáček vystudoval žurnalistiku. Studoval i politologii a historii. Pracoval v Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Později byl ředitelem archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra. V roce 2008 se stal prvním ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů. Nyní dělá poradce na ministerstvech obrany a kultury.
Za Láskou a Žáčkem skončila ve volbách kardioložka Věra Adámková (za ANO) s 15,76 procenta hlasů, právník a vysokoškolský pedagog Vladimír Balaš (za STAN) s 13,87 procenta a profesor psychologie Stanislav Štech (za ČSSD) s 11,53 procenta hlasů.
S velkým odstupem za nimi zaostali živnostník Roman Kříž (Svobodní) s 4,61 procenta, ředitel obchodní společnosti Lubomír Ledl (KSČM) s 4,02 procenta, advokát Karol Hrádela (za Úsvit) s 1,53 procenta, bývalý starosta Prahy 5 Jančík s 0,92 procenta, politolog Daniel Solis (za Ne Bruselu - Národní demokracie) s 0,76 procenta a právník Dimiter Petrov (za Republiku) s 0,21 procenta hlasů.