Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin. Pak členové komisí začali počítat hlasy a Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejňuje průběžné výsledky. První zpracovaný okrsek zaznamenal ČSÚ už po dvaadvaceti minutách po konci doplňovacích voleb. Sčítání bylo velice rychlé - po necelých dvou hodinách bylo hotovo. Volební účast nakonec byla 18,48 procenta.

Senátorka Baudyšová (za ANO) v lednu rezignovala ze zdravotních důvodů, její místo zaujme jeden z dvojice Jarolím, Smoljak. Oba kandidáti se přetahovali o vítězství v prvním kole a byl to těsný souboj. Dlouholetý šéf radnice Prahy 9 nasbíral přes čtyři a půl tisíce hlasů (24,25 procenta), syn slavného herce Ladislava Smoljaka skončil druhý se ziskem 23,53 procenta. Vinořský radní za Sdružení pro Vinoř přitom dlouho vedl.

Jarolím v sobotu uvedl, že o celkové vítězství ve volbách bude muset ještě zabojovat. „Ale myslím si, že to za to stojí,“ řekl ČTK. Uvedl, že k tomu, aby se snažil o vítězství, ho opravňují jeho znalosti, které získal coby starosta o potížích obcí a pražských městských částí například ve vztahu ke státu.

Své nadšení s ohledem na druhé kolo brzdil i Smoljak. „Mám radost, ale je to dneska taková přestávka a zítra (v neděli) začíná druhé jednání,“ řekl ČTK Smoljak. V kampani chce dál mluvit s voliči, rovněž předpokládá, že bude obhajovat svůj program a stanovisko v rozhovorech s novináři. Jarolímův tým se o podobě kampaně teprve bude radit.

Na třetím místě zaostal zastupitel deváté pražské městské části Petr Daubner (Piráti), který kandidoval s podporou ČSSD a Zelených. Daubner získal 13,94 procent hlasů. Nominant vládního hnutí ANO, bezpečnostní expert a pedagog, Martin Hrubčík je až na čtvrtém místě - 12,46 %. Dubnové doplňovací volby absolutně nevyšly osobám, jež toužily po loňském neúspěchu v podzimních volbách na jiném území metropole proniknout do Senátu znovu v Praze 9.

Pokus o návrat nevyšel

Vyzývatel Marka Hilšera a „whistleblower“ Libor Michálek (dříve za Piráty, nyní za hnutí Vize pro Česko) a Eva Syková (dříve za ČSSD, poté za ANO, nyní za uskupení Pro Zdraví a Sport) jsou opět mezi poraženými.

Michálek dostal jen necelých šest procent odevzdaných hlasů a Syková nedosáhla ani na dvě procenta, soupeřka prezidentského kandidáta a nyní senátora Jiřího Drahoše byla díky pouhým 380 hlasům z celé desítky úplně poslední.

Senátní volební obvod č. 24 - Praha 9
Zahrnuje městské části Praha 9 (bez Hrdlořez, Hloubětína a Malešic), Praha 14 (Kyje, Černý Most, Hostavice a část Hloubětína), Praha 19 (Kbely), Praha 20 (Horní Počernice), Praha 21 (Újezd nad Lesy), Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř

Kromě nich usilovali o uvolněné senátorské křeslo ještě třeba předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh (TOP 09), bývalý poslanec ČSSD a primář interny z Nemocnice Na Bulovce Jiří Koskuba (Česká Suverenita), první místopředseda komunistické strany Petr Šimůnek a živnostník Pavel Pešan (SPD). Kompletní výsledky si můžete prohlédnout na webu ČSÚ.

Volby do horní komory vykazují pravidelně nízkou volební účast. U těch doplňovacích či opakovaných pak bývá účast podobná druhému kolu řádných voleb. V posledních deseti letech se v Česku konaly šestkrát, k prvnímu kolu přišlo mezi 12 a 23,3 procenta voličů a ve druhém kole se účast s výjimkou jednoho případu pohybovala mezi 8,7 a 17,6 procenta. Doplňovací volby loni v lednu v Trutnově se totiž konaly souběžně s prvním kolem prezidentských voleb a zúčastnilo se jich naprosto nevídaných 59,4 procenta voličů. Pražané půjdou volit ještě příští pátek a sobotu, přičemž budou vybírat už jen mezi dvěma kandidáty.

Který klub bude nejsilnější?

Dvaasedmdesátiletého občanského demokrata Jarolíma, který působí jako starosta Prahy 9 nepřetržitě od roku 2006, podpořili kromě jeho strany ještě lidovci a Svobodní. O dvanáct let mladšímu Smoljakovi spolu se Starosty a nezávislími vyjádřil podporu rovněž herec a scenárista Zdeněk Svěrák, který byl spjatý takřka celý profesní život s jeho otcem. Proslavilo je především Divadlo Járy Cimrmana a televizní komedie.

Souboj ve druhém kole mezi Jarolímem a Smoljakem rozhodne o tom, která strana bude mít nejsilnější senátorský klub. ODS i STAN momentálně disponují 18 členy. Následuje KDU-ČSL, která má 15 senátorů. Vítězi mandát vyprší v říjnu příštího roku, do té doby totiž byla v roce 2014 zvolena Baudyšová.