VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátní kandidát Aleš Gerloch: Česká národní identita může být ohrožena

/ROZHOVOR/ Prorektor Univerzity Karlovy, ústavní právník Aleš Gerloch (63) se letos pokusí o vstup do politiky, a to jako nezávislý senátní kandidát v Praze 12. Jeho celoživotním tématem je dodržování a naplňování Ústavy České republiky, o niž by chtěl pečovat i v horní parlamentní komoře. Deník se profesora Gerlocha ptal i na to, proč by v základním zákoně státu měla být zakotvena teze, že Česká republika je vlastí českého národa.

10.9.2018
SDÍLEJ:

Ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.Foto: Deník / Martin Divíšek

Co bylo hlavním impulzem k vašemu rozhodnutí pokusit se o Senát?
Dosud nepříliš úspěšná snaha ovlivnit prostřednictvím mediálních výstupů naplňování ústavy v každodenní politické praxi. Řekl jsem si, že by stálo za to jít přímo do zákonodárného sboru, konkrétně do Senátu, neboť pouze o něj se mohou ucházet nezávislí kandidáti. Do sněmovny sice mohou kandidovat lidé bez politické příslušnosti, ale na stranických kandidátkách, což moji představu nezávislosti nesplňuje.

Měla by Ústava ČR po 25 letech podstoupit revizi?
Ústava i další součásti ústavního pořádku by měly být měněny velmi obezřetně na základě promyšlené argumentace, přesto si myslím, že nazrává doba ke komplexní změně Ústavy ČR. Hodně se například diskutuje o propojení přímé a zastupitelské demokracie.

Vy jste pro přímou volbu starostů a primátorů?
V této otázce jsem spíš zastánce rakouského než slovenského modelu, to znamená prosadit větší význam preferenčních hlasů. Klasická přímá volba staví starostu do určité opozice vůči zastupitelstvu. Byl bych tedy pro zachování voleb do zastupitelstva s tím, že preferenční hlasy by pomohly vybrat starostu či primátora.

Jako senátor byste se podílel i na podobě voleb do horní komory. Souhlasíte s premiérem Babišem, který by rád prosadil jednokolové hlasování?
Má to své výhody, především vyšší účast voličů. Ale jednokolové volby mají i jednu, zato zásadní, nevýhodu. V systému poměrné většiny může vyhrát kandidát třeba s dvaceti procenty, tedy bez dostatečné podpory. Voliči často uvažují o prvním a druhém kandidátovi a byli by ochotni podpořit i někoho dalšího. Dvoukolová volba má výhodu větší legitimity zvoleného kandidáta. Proto bych zůstal u současného systému.

Širokou veřejnost jste nedávno zaujal návrhem, že v Ústavě ČR by se měla objevit proklamace, že Česká republika je vlastí českého národa. Za to jste sklidil na jedné straně potlesk, na druhé kritiku za jakýsi návrat k národovectví. Co vás k této myšlence vedlo?
Myslím, že to nebylo úplně přesně pochopeno, určitě nejde o návrat k národovectví. Úprava je podle mě potřebná proto, že se objevují poměrně silné globalizační tendence, které vyžadují reakci ze strany národních států. Vedle zdůraznění prvku státotvorného národa počítám se zakotvením národnostních a etnických menšin, čili se zněním, že Česká republika je vlastí českého národa a příslušníků národnostních a etnických menšin, které jsou s ní trvale spjaty. Právním výrazem tohoto svazku je institut státního občanství. Šlo by tedy o kombinaci tří prvků, národního, menšinového a státoobčanského. V tomto smyslu by se měl doplnit první článek Ústavy ČR.

ALEŠ GERLOCH Narodil se 26. května 1955 v Ostravě.
Vystudoval Právnickou fakultu UK, profesorem v oboru teorie, filozofie a sociologie práva byl jmenován v roce 2001.
Od téhož roku vedl katedru teorie práva a právních učení a od roku 2006 i katedru ústavního práva.
V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK.
Od roku 2014 je prorektorem UK. V roce 2006 byl zvolen Právníkem roku.

K tomuto závěru jste došel kvůli tomu, že v rychle se měnícím světě bychom si měli připomínat české kořeny?
Je to jeden z důvodů, ale existuje i obecnější zdůvodnění. V Listině základních práv a svobod pracujeme s pojmem národnostní a etnické menšiny, jejich ochranou a zvýšenými právy, přičemž nemáme ústavně zakotvenou existenci českého národa jako národa většinového, vůči němuž se menšiny vymezují. To považuji za nonsens. Logickým důsledkem mnou navržené úpravy by pak bylo zakotvení českého jazyka jako státního jazyka pro oficiální komunikaci s výjimkami, podle nichž by ústava, zákony či mezinárodní smlouvy stanovily něco jiného.

Váš soupeř Ivan David, který kandiduje za SPD, uvedl, že českému národu pod „moudrým“ vedením Evropské unie hrozí zánik. Vy se také obáváte rozpuštění české identity v evropském moři?
Domnívám se, že naše národní identita by v dohledné perspektivě skutečně mohla být ohrožena. Nikoliv však kvůli součinnosti v Evropské unii, protože ta je stále založena na spolupráci národních států. I v mezinárodním měřítku jde o spolupráci národů, což je vyjádřeno názvem nejvýznamnější zastřešující organizace, tedy Organizace spojených národů. Jde ale o spor, zda má být budoucnost založena na mírové spolupráci národů v Evropě a ve světě, nebo na skupinách kosmopolitních světoobčanů či euroobčanů, které nebudou národně identifikovány. Ta druhá varianta je podle mě nebezpečná a může přinést řadu problémů. Naštěstí není příliš reálná.

Jak se jako ústavní právník díváte na fakt, že prezident odmítl jmenovat ministrem zahraničí kandidáta vládní ČSSD Miroslava Pocheho?
Prezident má v tomto směru omezené možnosti, ale nikoli nulové. Může se odvolat na článek 70 Ústavy ČR, který říká, že ministr nemůže vykonávat činnosti neslučitelné s členstvím ve vládě, obvykle jde o střet zájmů.

To ovšem nezahrnuje názorový rozpor s konkrétním ministerským adeptem.
Je na předsedovi vlády, aby buď na svém návrhu trval, nebo aby dojednal s koaličním partnerem změnu. Prezident republiky může vyslovit své výhrady a je na premiérovi, jak s nimi naloží. Beru to jako věc politického jednání mezi prezidentem, premiérem a předsedou strany, která kandidáta nominovala.

Je pravděpodobné, že kdyby premiér na panu Pochem trval, Ústavní soud by podané kompetenční žalobě vyhověl?
Nejsem si tím jist. Nejde totiž o kompetenční žalobu v pravém smyslu, kdy jde o spor, zda má prezident pravo-moc jmenovat, či nemá. Tady by šlo o to, zda je povinen vyhovět premiérovu návrhu. Členství ve vládě je politická funkce, nejde o formální akt, který je svěřen prezidentovi republiky s kontrasignací ministerského předsedy, jako je tomu u jmenování soudců nebo vysokoškolských profesorů. Tam má hlava státu daleko slabší pozici a pro odmítnutí musí mít zákonem dané důvody.
V tomto případě je ale pre-zident samostatným ústavním orgánem, kdy někdo navrhuje a někdo rozhoduje. Pokud by musel návrhu na ministra za všech okolností vyhovět, oslabil by se systém brzd a rovnováh, který je v ústavě nastaven. Koneckonců z nedávné doby máme příklady ze zahraničí, kdy slovenský prezident odmítl jmenovat navrženého ministra vnitra a italský zase ministra financí.

Autor: Kateřina Perknerová

10.9.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Pizzař/pizzař/pizzař/pizzař/pizzař 2 000 Kč Připoj se k našemu týmu! Spolehlivé pizzaře s praxí, kteří se nebojí práce hledáme pro naší novou provozovnu v Hloubětíně. Kontaktuj nás na tel. viz níže Doprava a logistika - Brigada ve skladu! Tydenní výplaty! 28 000 Kč Shaníme brigádníky na lepení drogerie! Vyplácíme každý pátek! 90 Kč čistého. 10,5hod denně. Doprava z Opatova zdarma! Pracovní obuv zdarma. Nábor ihned. Zaměstnáme všechny členy EU! Volejte pište! Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 23 000 Kč Všeobecné sestry bez specializace. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: kontakt: Hálová, e-mail: halova@medicalhelp.cz, prvotní kontakt emailem, místo výkonu:Malá Štěpánská č.p. 546/10, Praha 2.Zdravotní sestra do ordinace na poskytování pracovnělékařských služeb, nutná znalost práce na PC výhodou Medicus, ŘP skup. B (není podmínkou).Možnost ubytování, služební automobil při výjezdech mimo Prahu. Pracoviště: Medicalhelp česká republika s.r.o., Malá Štěpánská, č.p. 546, 120 00 Praha 2. Informace: Hálová, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Obchodní asistent/ka, možno i DPP. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ok Point Žižkov, J.Želivského 29, Praha 3 – Žižkov, 130 00, Kontaktní osoba: Kořínková Dana, tel.: 770 153 569, e-mail: dana.korinkova@bcas.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Náplň práce:, Administrativní podpora obchodního oddělení, Zpracování klientské dokumentace, Telefonická a emailová dokumentace, Zpracování podkladů před a po schůzce. Pracoviště: Ing. michal koubek, Společná, č.p. 2213, 182 00 Praha 82. Informace: Dana Kořínková, +420 770 153 569.

Taser pražské policie.
5

Cizinec na kokainu házel láhve vína po policistech. Zneškodnili ho paralyzérem

Veronika Kašáková se svým bratrem Karlem společně strávili v dětském domově 16 let.

Standardní osobní rozvoj? Ne. Tohle jsou autentické příběhy, které vás posunou

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT