Lhůta pro podání přihlášek do senátních voleb, které se musí konat kvůli rezignaci Evy Baudyšové (za ANO), uplynula v pondělí. Nyní je bude kontrolovat registrační úřad, až 7. března bude možné oficiálně zveřejnit konkrétní jména. Politické strany, uskupení nebo jednotlivci však už leccos prozradili.

Na svých facebookových stránkách oznámil kandidaturu třeba exsenátor Michálek, který mandát neúspěšně obhajoval za Piráty v loňském roce v Praze 2. Podporovalo jej hnutí Vize pro Česko, jehož kandidátem je tentokrát. „Chci navázat na práci z let 2012 až 2018 a podpořit protikorupční normy včetně rozšíření kompetencí Nejvyššího kontrolního úřadu. Za důležité považuji také posílení odpovědnosti úředníků, soudců i politiků, včetně odpovědnosti prezidenta republiky,“ řekl MF DNES.

Libor Michálek ve volebním obvodu 26 sice získal v prvním kole 15,57 procent hlasů, ale před druhým kolem vyzval lékaře Marka Hilšera, aby se v boji o pozici v horní komoře Parlamentu v jeho prospěch vzdal, protože Michálek mu pomohl sehnat podpisy senátorů pro prezidentské volby. Hilšer tehdy Pražskému deníku řekl, že jej chce soupeř poškodit.

Kandidovat bude i primář z Bulovky

Michálkovi taktický tah každopádně nevyšel. Ve druhém kole zvítězil v poměru 80:20 právě Hilšer. Po oznámení výsledků v rozhovoru pro Radiožurnál navíc známý oznamovatel korupce prohlásil: „Některé ženy, voličky, se opravdu rozhodují třeba pouze podle vizáže, takže proti tomu by se dalo asi těžko něco dělat.“ Přiznal, že si měl najít jiný volební obvod, což učinil až o čtyři měsíce později - doplňovací volby se v Praze 9 konají 5. a 6. dubna.

Kdo bude Michálkovým soupeřem? Piráti nasadí středoškolského pedagoga a zastupitele městské části Petra Daubnera, který navíc získal podporu ČSSD, Zelených i hnutí Senátor 21. Za ODS a KDU-ČSL bude kandidovat Jan Jarolím, občanský demokrat je starostou Prahy 9 už od roku 2006.

Senátních voleb se chce zúčastnit také lékař a bývalý poslanec Jiří Koskuba (dříve ČSSD), který kandiduje za Českou Suverenitu. Echo24.cz píše, že by se Koskuba chtěl zabývat především zvažovaným přestěhováním pražské Nemocnice Na Bulovce do Letňan. Právě vznikem nového zdravotnického zařízení pro sever Prahy podmiňuje primátor Zdeněk Hřib (Piráti) prodej pozemků státu, aby mohl Andrej Babiš (ANO) vybudovat vysněnou vládní čtvrť. Koskuba na Bulovce působí jako primář interny.

Vládní hnutí vyšle do boje bezpečnostního experta a pedagoga Martina Hrubčíka, současného přesdsedu oblastní organizace ANO v Praze 9. Kandidátem KSČM je první místopředseda ústředního výboru strany Petr Šimůnek. Za SPD bude o místo v horní komoře usilovat Pavel Pešan. Vlastního senátního kandidáta představila také TOP 09, která do boje vyšle předsedu České společnosti pro rozvoj bydlení Martina Kroha.

STAN nasadili Smolajkova syna

Starostové a nezávislí vsadili na známé jméno - jejich kandidátem je David Smoljak. Publicista a syn zesnulého scénáristy a herce Ladislava Smolajka působí od loňských komunálních voleb jako zastupitel městské části Praha - Vinoř. „Senát považuji v dnešní době za naprosto klíčovou instituci. Právě proto, že by ho někdo velice rád v rámci zmenšování a zlevňování státu zrušil. Nesmíme ho, stejně jako média veřejné služby, přenechat lidem, kteří se snaží v této zemi ovládnout téměř vše,“ uvedl v tiskové zprávě kandidát hnutí STAN do Senátu.

Mluvčí deváté pražské městské části Marie Kurková řekla MF DNES, že úřad přijal ještě přihlášku uskupení Pro Zdraví a Sport, za něž kandiduje vědkyně Eva Syková. Hnutí se chystá informaci potvrdit až na konci února. „Jsme připraveni postavit takového kandidáta, který je schopný mandát získat. Volby v Praze jsou pro nás velkou výzvou. Uvědomujeme si, že konkurence bude velká, ale my jsme sportovci a výzvy máme rádi,“ prohlásil nyní předseda Zdeněk Kubec.

Syková prohrála s Drahošem dvakrát

Syková podobně jako Michálek na podzim nestačila na soupeře, který těžil z popularity při volbách hlavy státu. Bývalá senátorka vyměnila barvy - místo ČSSD kandidovala za ANO - a ostře se vymezovala proti Jiřímu Drahošovi, s nímž v roce 2008 prohrála i boj o nejvyšší post v Akademii věd České republiky.

Profesorka Syková si stěžovala, že Drahoš se ucházel o přízeň voličů zrovna v Praze 4, kde podle ní ani nebydlí ani nepracoval. „Nenapadlo mě to. Ačkoliv něco tak mazaného jsem mohla od Jiřího Drahoše, nebo jeho týmu, čekat. Měl tak možnost místo konkrétního programu se proti mně ostře vymezovat,“ řekla nedávno Parlamentním listům. Dodala, že ona nemohla občany zklamat, proto - ač nerada - šla proti Drahošovi, který se postoupil už po prvním kole. Teď se Syková může do Senátu vrátit jinou cestou.