Šejnova kariéra odstartovala po konci 2. světové války, kdy vstoupil do KSČ. Brzy si ale uvědomil, že nejlepší možnosti se nacházejí v armádě, a proto v roce 1950 nastoupil k ženistům. Rychle se ukázal jako talentovaný agitátor a v roce 1954 už pracoval jako zástupce velitele ženistů pro věci politické. Tentýž rok byl dokonce zvolen poslancem Národního shromáždění.

Nejmladší generál

Jeho kariérní úspěchy tím však zdaleka nekončily, a to i díky přátelství se synem prezidenta Antonína Novotného. V roce 1967 se Jan Šejna stal nejmladším generálem, aniž by měl jakékoliv vzdělání.

Mimo to ale shromažďoval různé další pozice a jeho životní nároky rostly. Nákladný život a údajně i záliba v hazardu ho stály vysoké částky. Není divu, že se Jan Šejna zakrátko topil v dluzích. Jeho známí a rodina už mu další peníze odmítali půjčovat, musel se tudíž uchýlit k jiným zdrojům příjmu. 

Osivo za 360 tisíc

Generál Šejna se proto podle komunistických vyšetřovatelů rozhodl obchodovat s vojenským majetkem, především s vyřazenými automobily. Svoji působnost poté rozšířil ještě o auta z Tuzexu a nakonec začal kupčit s osevními semeny jetele a vojtěšky z armádních zdrojů, které nabízel zemědělským družstvům po celé republice. A ne lacino, cena za 100 gramů osiva se vyšplhala až na 300 Kčs. Podle vyšetřovací zprávy měl tímto způsobem generál zpronevěřit v tehdejší době mimořádnou sumu 360 tisíc korun. Celá akce však neunikla pozornosti kontrarozvědky a v roce 1968 mu už ani prezident Antonín Novotný nedokázal pomoci. Jan Šejna se proto rozhodl emigrovat do Spojených států.

Americký hrdina

Zatímco v Československu byl generál líčen jako vypočítavý podvodník, v Americe byl Jan Šejna přijat s otevřenou náručí. Mohl totiž Američanům poskytnout důležité informace o československém vojsku, podrobnosti o vysokých funkcionářích a Varšavské smlouvě.

V USA Jan Šejna podrobně vypovídal o svých vědomostech zpravodajským službám, od roku 1981 měl pracovat pro Defence Intelligence Agency. V roce 1982 Šejna vydal knihu o intrikách a zločinech komunistického režimu.