Sehnal, který skrze finanční skupinu SPGroup vlastní už výstaviště v Letňanech a nedávno jedna z jeho dceřinných společností převzala i firmu Incheba Expo Praha organizující veletrhy v Holešovicích, představil svůj plán novinářům před třemi týdny. Chtěl Výstaviště Praha „zasvětit muži, který jako jeden z mála v oblasti umění dosáhl těch největších filmařských met.“ Podle Sehnala by bylo záhodno, aby se Pražané zasadili o přejmenování areálu a vyzdvihli tak Formanův odkaz.

Ať žije Forman!

Podnikatel, který obnovil vládní stranu z 90. let minulého století, v prezentaci navíc zmínil poutavou historku. „Ať žije Forman! napsali kdysi Voskovec a Werich štětkou namočenou v bílém vápně na dřevěný plot. Plot už je dávno pryč, ale ta věta platí a bude platit navěky. A i my všichni tomu můžeme pomoci,“ řekl Sehnal a představil i plánovanou rekonstrukci výstaviště, jemuž by podle jeho vize měl dominovat Pavilón Miloše Formana a měly by se zde konat filmové festivaly či kulturní akce.

Od září Sehnalův tým sbírá podpisy na petici. Podepsalo ji dosud asi pět a půl tisíce lidí, cílem ODA je oslovit alespoň sedm tisíc signatářů. Myšlenku o Parku Miloše Formana podle Sehnalových slov podporovali také synové držitele dvou Oscarů, dvojčata Petr a Matěj. Bratři Formanovi ovšem zaslali v pátek do redakce ČTK dopis, z něhož vyplývá něco trochu jiného.

V prohlášení uvedli, že tuto aktivitu zpočátku skutečně podpořili, ale netušili, že ji Sehnal hodlá využít jako součást své kampaně na primátora. Kdyby to věděli, podporu by podle svých slov odmítli. „S volební kampaní pana Sehnala či ODA nechceme mít nic společného a nesouhlasíme, aby jméno naší rodiny či podobizna našeho otce byly tímto způsobem užity,“ napsali umělci, kteří provozují Divadlo bratří Formanů.

Dvojčata se už dříve obrátila na právníka, který primátorského kandidáta Sehnala požádal, aby se zdržel dalšího užívání jejich jmen, jména a fotografie Miloše Formana i jejich autorského díla. „Nechceme sloužit partikulárním stranickým zájmům a figurovat v jeho politické kampani. Do dnešního dne však nebyla zjednaná podstatná část nápravných kroků, na kterých jsme se domluvili,“ konstatovali Formanovi.

Sehnal považuje celou věc za uzavřenou

Sehnal pro ČTK reagoval rychle a sdělil, že žádosti Formanových synů vyhověl. Krásná Praha (složená z členů ODA a nezávislých kandidátů) stáhla z kampaně fotografie Miloše Formana či citace z jeho tvorby, Sehnalovi lidé přetiskli i volební materiály či letáky vyvěšené v metru a na reklamních nosičích. Sehnal tak věc nyní považuje za uzavřenou.

ODA zahájila činnost v lednu 2017. V loňských volbách do Sněmovny získala 0,15 procenta. Do letošních prezidentských voleb nasadila Vratislava Kulhánka, bývalého manažera Škody či šéfa hokejového svazu. Její kandidát však skončil poslední z celé devítky se ziskem 0,47 procenta hlasů. Pražský lídr Sehnal kromě výše zmíněných podnikatelských aktivit provozuje v Čestlicích akvapark a hotel, jeho firmě patří rovněž pojišťovna Slavia.