Úder pod pás primátoru Bohuslavu Svobodovi. Možná i snaha o „rehabilitaci starých podnikatelských struktur“ a jejich vlivu na rozhodování v hlavním městě. Jinými slovy puč, nebo první krok k návratu pořádků, neblaze proslulých za vlády minulého vedení Prahy.

Tak hodnotí někteří renomovaní politologové i opoziční politici z magistrátu včerejší pád pražské vládní koalice.

Na regionální radě občanských demokratů ho krátce před devatenáctou hodinou prosadil šéf městské organizace Boris Šťastný. Údajně na základě širokého stranického konsenzu.

Regionální rada ODS prý měla hlasovat jednomyslně. Jenže na samotném zařazení bodu na program jednomyslná shoda nepanovala. Podle nejmenovaného zdroje Deníku hlasoval proti nejen Svoboda, ale také jeho náměstek Josef Nosek či radní Aleksandra Udženija.

Sám Šťastný zdánlivě náhlý zvrat, který může stát křeslo nejen primátora Svobodu, ale i jeho věrné v radě (jsou to právě Udženija či Nosek pozn. red.), interpretuje jako snahu uchránit Prahu před zřícením se do dluhové propasti. Tento pád by prý další setrvání v koalici s ČSSD notně uspíšilo. Objevují se však názory, že jistá zájmová klika uvnitř pražské ODS se mediálně vděčným manévrem hodlá zbavit nejen nepohodlného Svobody, který se do jisté míry projevil jako muž konající nezávisle na vazbách politiky s podnikatelským prostředím.

Šťastný: Praze hrozilo zadlužování

Toto však Šťastný vůbec nepřipouští. „Praze by za předpokladu pokračování koalice s ČSSD hrozilo drastické zadlužení a to si rozhodně nemůžeme dovolit,“ odůvodnil Šťastný. „Musíme městu zajistit vládu rozpočtové odpovědnosti. Chceme urychleně jednat s představiteli TOP 09 o ustavení nové koalice,“ nastínil předseda pražských občanských demokratů.

„Jsem překvapen stylem, jakým to proběhlo. Takové kroky by se měly nejprve řádně projednat uvnitř koalice,“ zhodnotil šéf pražské ČSSD Petr Hulínský. Ani on nyní nehodlá zůstat pozadu. Avizoval, že ČSSD se záhy zapojí do vyjednávání o nové vládě, pokud ta stávající skutečně padne.

„Je zřejmé, že se koalice dlouhodobě utápěla ve sporech. Velmi pravděpodobně bychom přišli s podobným návrhem, kdyby nás nepředešla ODS,“ uvedl včera pro televizi Nova místopředseda klubu pražských zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche. Názor stíhaného prvního náměstka primátora Karla Březiny (ČSSD) se nepodařilo získat.

Včerejší roztržka se ještě řádně doladí na dnešním zasedání klubu zastupitelů za ODS. Sejde se v podvečer.

„Budu požadovat silný mandát k tomu, abychom spolu se členy vyjednávacího týmu mohli dohodnout uzavření koaliční smlouvy s TOP 09,“ sdělil Šťastný.

Do onoho vyjednávacího týmu vedle Šťastného zřejmě usednou ještě předseda zastupitelského klubu ODS Rudolf Blažek a primátor Bohuslav Svoboda. Ten zatím svou židli zcela neprohrál. Jak Deníku připomněl jeho tiskový mluvčí Marek Hanč, Svobodu by muselo odvolat zastupitelstvo.

Rozpočet

„Primátor nekončí. Museli by ho odvolat zastupitelé na řádné hlasování zastupitelstva. Pokud se jedná o rozpočet, který by záminkou pro odstoupení ODS z koalice, byl včera odsouhlasen na finančním výboru a připraven ke schválení,“ komentoval události Hanč. Nikoliv však ve schodě s Hulínským.

„Ohledně rozpočtu byla včera na finančním výboru projednána pouze informace k jeho tvorbě. Dořešeno ale není financování prodloužení metra trasy A a dluh dopravního podniku,“ řekl Deníku Hulínský. „Co se týče dalšího postupu naší strany, ODS nás přímo neinformovala, vše se dozvídáme pouze z médií. Tímto krokem je ohroženo schválení městského rozpočtu na příští rok,“ dodal předseda pražských sociálních demokratů.

Představitelé TOP 09 včera potvrdili ochotu jednat. Otázkou je, zda budou schopni vstoupit do koalice s někým, koho dlouhodobě tvrdě kritizují a když, tak za jakých podmínek. Karty odkrýt nechtěli. Není tedy zřejmé, zda budou případně usilovat o křeslo primátora.

„To, že koalice nefunguje, je dlouhodobě patrné. TOP 09 byla vždy připravena převzít odpovědnost,“ vzkázal včera Deníku Tomáš Hudeček, předseda klubu zastupitelů za TOP 09.

Možnost vyjednávání jak s ODS tak s ČSSD o sestavení nové vlády Deníku potvrdil i předseda pražské TOP 09 František Laudát.

„My jsme připraveni vyjednávat s oběma stranami, ale zatím je předčasné říkat, zda budeme požadovat většinu v radě, nebo primátorské křeslo,“ uvedl Laudát.

„Myslel jsem, že koalice vydrží do roka a do dne a že se jí podaří schválit alespoň jeden rozpočet. Nestalo se ani to. Po oznámení, že strana odstupuje z koaliční smlouvy, je, myslím, třicet dní na vypovězení smlouvy. Domnívám se, že tímhle krokem si ODS řeší svůj vnitrostranický problém,“ dodal předseda pražské TOP 09.

JAKUB KRUPKA, JITKA EISENHAMMEROVÁ