TOP 09, která v pondělí vypověděla občanským demokratům koaliční smlouvu, nyní žádá sedm křesel v radě včetně postu primátora. ODS by tak zbyly čtyři radní. Jako vítěz voleb měla TOP 09 dosud šest radních, ODS pět včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS).
ODS podle šéfa klubu nesouhlasí s podmínkami smlouvy, kterou jim dnes TOP 09 předložila. O situaci bude vpodvečer jednat zastupitelský klub strany. Zároveň připravuje vlastní návrh koaliční smlouvy. Nad konkrétními body by se měla TOP 09 a ODS sejít patrně ve středu, řekl Pecha.
Ve hře je také nové rozdělení gescí v radě
Kromě postu primátora je ve hře také nové rozdělení gescí v radě. TOP 09 chce s ODS jednat do středy. Pokud nenajdou shodu, otevře se možnost pro další vyjednávání. Vedení pražské ČSSD opakovaně deklarovalo vůli se s nejsilnější stranou v zastupitelstvu dohodnout. V úvahu přichází mimo jiné menšinová vláda s podporou sociálních demokratů.
Jako nepřijatelný pro ODS se jeví čerstvě předložený koncept nové koaliční smlouvy z dílny TOP 09. Občanští demokraté si pro sebe podle předsedy jejich zastupitelského klubu Ondřeje Pechy chtějí uchovat primátorský post. O ten ale usiluje i vítěz posledních komunálních voleb a nejsilnější frakce v pražském zastupitestvu TOP 09.
TOP 09 požaduje sedm míst v radě
Zároveň trvá na přerozdělení kompetencí v radě. Požaduje sedm míst v radě, včetně postu primátora. „Chceme dopravu, finance a majetek," zopakoval současný první náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). ODS nyní chystá znění vlastního návrhu nové koaliční smlouvy. Čas na vyjednávání je do zítřejší dvaadvacáté hodiny.
Pokud dosavadní koaliční partneři nenaleznou shodu, otevře se TOP 09 prostor pro vyjednávání s opoziční ČSSD. Ta opakovaně avizovala, že je ochotna podpořit jak menšinovou jednobarevnou vládu TOP 09, tak by případně mohla akceptovat i vstup do koalice s TOP 09. Sociální demokraté by pak zřejmě převzali méně problematické rezorty. Například školství, či sociální problematiku. Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche ale naznačil, že by pro jeho stranu bylo roka a půl před volbami výhodnější spíše se přiklonit k variantě jednobarevné vlády TOP 09 s podporou ČSSD.
Vyjednávání výhradně s TOP 09, nikoliv s ODS
„Tato nabídka z loňského roku stále platí," uvedl P oche s tím, že ČSSD nemá ambici podílet se přímo na řízení města z postů radních, natož získat křeslo primátora. Poche dodal, že má mandát pro vyjednávání výhradně s TOP 09, nikoliv s ODS. Klub ODS je podle jeho slov natolik roztříštěn, že spolupráce s ním „je nemyslitelná." Ať už v případě, že se opět dohodnout TOP 09 s ODS, nebo TOP 09 s ČSSD, hovoří se o tváři nového primátora, který by měl vystřídat Bohuslava Svobodu (ODS).
Ten podle nejmenovaných zdrojů z ODS i TOP 09 nemá ani většinovou podporu zastupitelů vlastní strany. Do úvahy tak připadá i vláda TOP 09, podporovaná sociálními demokraty i některými zastupiteli za ODS, k teří jsou nespokojeni s osobou Bohuslava Svobody. Mezi osoby možných kandidátů na nového primátora patří hlavně současný radní pro kulturu Václav Novotný, ale i náměstek Tomáš Hudeček.
V kuloárech se hovoří také o šéfu zastupitelského klubu TOP 09 Jiřím Vávrovi, či původnímu kandidátu na primátora, nominovaném ve volbách 2010 TOP 09 – exguvernérovi ČNB Zdeňku Tůmovi. „TOP 09 může nabídnout několik lidí, kteří by jistě byli schopni vykonávat funkci primátora. Ale tato otázka není na pořadu dne. Nyní jde o přerozdělení gescí, nikoliv o lesk primátorského řetězu," ujistil předseda klubu TOP 09 Jiří Vávra s tím, že vyp ovězení koaliční smlouvy s ODS se na půdě pražské TOP 09 připravovalo minimálně tři týdny a to z důvodu krize, která „bránila řešení konkrétních problémů v rámci městské rady." Šlo prý hlavně o financování dopravního podniku, či tunelu Blanka. „Celou tu dobu jsme od koaličních partnerů z ODS slýchali – raději nic důležitého nedělejme, abychom rok a půl před volbami nic nepokazili. To nejsme ochotni akceptovat," vysvětlil Hudeček.
Rozhodli se jednat v rozporu se všemi pravidly politiky
„Jsme ochotni ustoupit z našich požadavků, pokud ODS přijde s návrhy, které pro nás budou akceptovatelné a nebudeme se za ně muset stydět," dodal Vávra. Primátor Bohuslav Svoboda vzkázal, že ODS si nenechá nic diktovat. „Právě záře primátorského řetězu některé ze členů TOP 09 natolik oslinila, že se rozhodli jednat v rozporu se všemi pravidly politiky," je přesvědčen primátor. Zároveň dlouhodobě tvrdí, že koalice dosud normálně fungovala a že TOP 09 pouze hledá záminky, jak přijít k většímu vlivu. TOP 09 to ale zásadně odmítá. „Právě proto, že víme v jak vážné situaci Praha je, jsme byli nuceni přistoupit k vypovězení koaliční smlouvy s ODS," kontroval náměstek Hudeček.
Požadavky TOP 09 jsou spíše úsměvné
Podle radní za ODS Aleksandry Udženija jsou ale dosud předložené požadavky TOP 09 spíše úsměvné. „Postu primátora se nehodláme vzdát. Bohuslav Svoboda je dobrým primátorem," ujistila Udženija ve shodě s čerstvým vyjádřením premiéra a předsedy ODS Petra Nečase. „TOP 09 si chce jen usurpovat moc a zviditelnit se, protože sama dosud v radě nic moc nedokázala. Vidět je to například na skluzu metropolitního územního plánu, který má v gesci náměstek primátora za TOP 09 Tomáš Hudeček. TOP 09 hodlá zastřít svá selhání umělým a zbytečným vyvoláv&aacu te;ním krize," doplnila Udženija.
Výběr událostí v koalici v zastupitelstvu Prahy od voleb na podzim 2010:
17. října 2010 - Volby na pražský magistrát vyhrála TOP 09 v čele s někdejším guvernérem České národní banky Zdeňkem Tůmou, získala 26 ze 63 zastupitelů. Na druhém místě skončila ODS (20 mandátů) a nabízelo se tak ustavení výrazně většinové koalice obou pravicových stran, které spolu také zprvu jednaly. Nakonec se ale občanští demokraté v čele s Bohuslavem Svobodou měsíc po volbách dohodli na spolupráci s ČSSD, která ve volbách skončila třetí. Primátorem se stal Svoboda. Dohoda na magistrátu vyvolala nevoli velké č&aacut e;sti veřejnosti i v nejvyšším vedení samotných koaličních partnerů. Předchozí spolupráce ODS s ČSSD totiž byla často kritizována, mj. proto, že údajně jednala ve prospěch podnikatelů napojených na ODS a ČSSD.
2010/11 - Objevovaly se spory mezi koaličními partnery, koncem dubna 2011 ČSSD dokonce vyvolala smírčí řízení. Sociální demokraté obvinili radní za ODS ze špatné práce a pomalého prosazování koaliční smlouvy, ti kritiku odmítli. Často se také mluvilo o sporech v pražské organizaci ODS, které údajně měly příčinu v příliš nezávislém počínání primátora Svobody, které podle médií nevyhovovalo zákulisním hráčům.
Důvodem, proč Svoboda ve své funkci často narážel na odpor, byla prý jeho snaha zprůhlednit městské zakázky a odstřihnout takzvané kmotry od vlivu. Ke krokům, kterými se Svoboda údajně znelíbil, média řadila například jeho zásahy do tendru na svoz komunálního odpadu, do projektu na výstavbu čističky odpadních vod, nákupu tramvají či zmaření snahy o předání více pravomocí managementu dopravního podniku, které prosazoval jeho první náměstek Karel Březina (ČSSD).
21. listopadu 2011 - Pražská ODS se rozhodla ukončit koaliční spolupráci s ČSSD. TOP 09 a část ODS stojící za Svobodou se dohodly na koalici. Později se k podpisu koaliční smlouvy přidali i ostatní zastupitelé ODS. Zastupitelé ODS a TOP 09 odvolali z rady hlavního města všechny čtyři členy ČSSD a na jejich místa zvolili zástupce TOP 09.
Srpen 2012 - Za osobní útok na primátora označil Svoboda odvolání ředitele pražského dopravního podniku (DP) Vladimíra Liche, které navrhl člen dozorčí rady DP David Vodrážka (ODS). Podle Svobody nešlo o střet mezi koaličními ODS a TOP 09, ale o jeho spor se členy dozorčí rady DP, včetně části politiků ODS.
15. března 2013 - Pražská TOP 09 vyvolala smírčí řízení poté, co koalice ODS a TOP 09 po dvou týdnech dohodovacího řízení nevyřešila žádný ze sporných problémů. Koalice se dlouhodobě nedokázala shodnout na čtyřech problematických bodech: problémech kolem dostavby a financování tunelu Blanka, odkupu podílu v Pražské plynárenské, financování dopravního podniku a objednávky právních služeb souvisejících s několikamiliardovou emisí dluhopisů. Řízení dosud neskončilo.
26. března 2013 - Policie obvinila deset pražských radní včetně Svobody kvůli kritizovanému projektu opencard. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess.
23. dubna 2013 - Pražská koalice se ocitla v další vážné krizi. Primátor Svoboda kvůli neshodám předčasně ukončil jednání rady. TOP 09, která se se neúspěšně pokusila zařadit na program jednání dlouho připravovaný materiál ohledně reorganizace magistrátu, pohrozila odchodem z koalice. Premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že rozpad koalice na pražské radnici by nepřinesl nic dobrého ani Praze a Pražanům.
25. dubna 2013 - Mandát složili dva zastupitelé z ODS, řazení mezi odpůrce primátora Svobody. Poslanec Boris Šťastný a starosta Praha 10 Milan Richter. Oba svůj krok zdůvodnili nespokojeností s prací koalice ODS a TOP 09.
14. května 2013 - Pražskou koalici ochromil další spor. Primátor Svoboda kvůli tomu opět předčasně ukončil jednání rady. Rozpor vznikl kvůli návrhu koaliční TOP 09, která požadovala zrušení práva veta, které má primátor a jeho náměstci. Mimořádné grémium pražské ODS postup Svobody i radních za ODS podpořilo a požadavky náměstka primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) označilo za "uměle vyvolanou krizi".
19. května 2013 - Náměstek Hudeček řekl, že TOP 09 uvažuje o možnosti vypovězení koaliční smlouvy. Nabídky k vytvoření nové koalice má prý už dlouho od sociálních demokratů.
20. května 2013 - Vedení pražské TOP 09 vypovědělo koaliční smlouvu s ODS. Pro TOP 09 se otevřel prostor pro vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s ODS. TOP 09 ale avizovala, že bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní řídí radní za ODS.