Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Uvedla to Česká televize (ČT), podle níž mezi velké ryby patří třeba šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský a bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.

Kolínský podle ČT čelí obvinění z toho, že spolu se svým stranickým kolegou a bývalým pražským radním Plachým upláceli 15 spolustraníků. "Osoby měly dostávat úplatky za to, že vstoupily do jedné místní organizace ČSSD, čímž vlastně rozšířily členskou základnu, a následně že měly hlasovat podle předem daných pokynů," řekl ČT mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Ovlivňovali hlasování

Dvojice funkcionářů podle policie podplácela hlavně při sestavování kandidátky pro poslední sněmovní volby. "Docházelo k ovlivňování hlasování při schůzích ČSSD ve prospěch předem daného kandidáta," dodal mluvčí.

"Pokud by se tyto informace potvrdily, je to vážná věc a bude se jí zabývat nejužší vedení sociální demokracie," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Kolínský se na dotaz ČT nechtěl vyjádřit.

"Ctím presumpci neviny. Nejprve si chci s Lukášem Plachým a panem Kolínským promluvit, potom se sejde užší vedení strany a rozhodne, jak dál," řekl předseda pražské ČSSD Jiří Bodenlos, který je v současné době na zahraniční dovolené. Schůzky se podle něj uskuteční zřejmě v pondělí.

"Jde především o problém místní organizace v Praze 9," řekl místopředseda klubu pražských zastupitelů ČSSD Miroslav Poche. Zároveň připomněl, že někteří členové ČSSD z této městské části museli už před časem stranu opustit. "Měli jsme podezření, že se děje něco nekalého, takže došlo k vyloučení," uvedl.

Policie začala kauzu vyšetřovat před dvěma lety. Tehdy některá média zveřejnila nahrávky o tom, že tehdejší radní ČSSD Plachý údajně za dobré místo na kandidátce přislíbil jednomu ze spolustraníků 100.000 korun. Plachý tehdy korupci odmítl, ale ihned rezignoval na funkci v radě, dnes podle ČT nebyl k zastižení.

Další kauzy

Pražská ČSSD čelí i dalším kauzám. Policie nedávno navrhla obžalovat bývalého zastupitele Prahy 9 za ČSSD Petra Müllera a dalších 13 lidí kvůli podezření, že vyráběli a distribuovali pervitin. Bývalý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský se zase potýká s kauzou kolem údajných manipulací s dary městských firem pro postižené. Někdejší náměstek pražského primátora Karel Březina (ČSSD) čelil obžalobě ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Soud jej ale v listopadu viny zprostil.

Výběr skandálů, jimž v posledních letech čelila pražská ČSSD:

- Počátkem prosince 2010 se v tisku objevila informace, že pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100.000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát. Plachý, jenž veškerou vinu odmítal, po pouhých třech dnech ve funkci rezignoval na místo pražského radního, ponechal si ale mandát zastupitele. Stranické kontrolní orgány posléze Plachého očistily, zatímco Jirkovský byl ze strany vyloučen. Podle dnešních informací České televize ale policie obvinila Plachého a dalších 16 jeho spolustraníků z uplácení kvůli hlasování na stranických schůzích. Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany.

- Počátkem loňského března policie zadržela a obvinila několik osob kvůli podezření, že vyráběly a distribuovaly pervitin. Mezi zadrženými byl i zastupitel Prahy 9 za ČSSD Petr Müller. Ten se krátce poté vzdal členství v ČSSD i mandátu zastupitele. Počátkem tohoto týdne podalo státní zastupitelství na Müllera a devět dalších lidí obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Müllerovi hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let.

- Koncem loňského října byla na tehdejšího náměstka pražského primátora za ČSSD Karla Březinu podána žaloba kvůli údajnému zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil. Kauza souvisela s tím, že Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development. Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Březina od počátku vinu odmítal a koncem loňského listopadu jej soud obžaloby zatím nepravomocně zprostil.

- Začátkem loňského prosince opustil stranickou funkci předseda pražské organizace ČSSD a městský zastupitel Petr Hulinský, jenž čelí podezření ze střetu zájmů. Toho se měl dopustit tím, že pražská radnice a některé městské firmy podporovaly sdružení postižených sportovců, přičemž s těmito dary podle informací médií hospodařily ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

- Už v roce 1996 na sebe Hulinský upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny. V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil "kyvadlovou dopravu" pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.

Čtěte také: Radní Plachý musel z kola ven