„Bezpečnost uživatelů koloběžek i všech ostatních účastníků silničního provozu je pro Lime jednou z hlavních priorit,“ uvádí firma v tiskové zprávě. Od doby, kdy pronikla na český trh, některým lidem sdílení koloběžek v metropoli vadí. Také radnice městských částí se snaží vozítka s bílo-zelenou konstrukcí na určitých místech omezit nebo se alespoň dohodnout s provozovatelem na kompromisu vyhovujícím oběma stranám.

Sedmero zásad bezpečné jízdy na koloběžce by nyní mohlo situaci trochu zklidnit. Jeho tvůrci shrnují pravidla tak, že pokud si uživatelé nejsou jistí, mají si vzpomenout na jízdní kolo, kde platí v podstatě to samé jako v případě (elektro)koloběžek.

1) Koloběžku před jízdou zkontrolujte

Lime a BESIP uživatelům radí, aby se ujistili, že vybraná elektrokoloběžka je připravena na bezpečnou jízdu. Před naskočením a spuštěním aplikace byste si měli ověřit, zda správně fungují brzdy, zda svítí obě světla a důležité je rovněž zkontrolovat, jestli je koloběžka dostatečně nabita.

2) Alkohol za řídítka nepatří

V poslední době se díky poslaneckému návrhu ODS diskutuje o tom, zda má být legální půl promile alkoholu za volantem automobilu. Zatím však platí nulová tolerance, a to i v případě elektrokoloběžek. „Mějte na paměti, že se budete pohybovat v provozu a jízda pod vlivem je velice nebezpečná nejen pro vás, ale také pro vaše okolí,“ varuje sedmero.

3) Vyhýbejte se rizikovým situacím

Často může nastat v pražských ulicích situace, kdy jezdci nemají na výběr a musí se pohybovat na víceproudých frekventovaných silnicích. Podle sedmera je potřeba jezdit pouze tam, kde se cítí člověk bezpečně, a zbytečně neriskovat. Ideální je samozřejmě využít cyklostezky nebo vyhrazené pruhy.

4) Přizpůsobte jízdu terénu

Tento bod souvisí s předchozím. „Města jsou plná nejrůznějších nástrah. Když si nejste jisti, že určitý úsek projedete bez problémů, z koloběžky jednoduše sestupte, dojděte na bezpečnější část cesty a pokračujte v jízdě,“ píše se ve čtvrté ze sedmi zásad. Za náročný terén se přitom považuje rovněž historická dlažba v centru hlavního města. Jízda na elektrokoloběžce po „kočičích hlavách“ navíc není vůbec příjemná.

5) Buďte ohleduplní a předvídejte

„Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Buďte ohleduplní a předvídatelní.“ Pátá rada vypadá jednoduše, ale samozřejmě je těžké v reálném provozu zachovat chladnou hlavu. Důležité je nevjíždět bezhlavě tam, kam není dobře vidět, dát si pozor na předjíždějící vozidla i přebíhající chodce.

6) Jezděte po cyklostezce nebo silnici, ne na chodníku

O tom už částečně byla řeč v bodě číslo tři. Vždy je nutné jezdit vpravo. Pokud jedete po silnici, dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. „Dejte si pozor na vozidla, která zastavila nebo zastavují, a sledujte vystupující kvůli otevřeným dveřím,“ dodává Lime a BESIP. Obyvatelé i návštěvníci Prahy se častokrát setkají také s tím, že lidé si elektrokoloběžky půjčují skupinově. V tom případě se musí dbát na dostatečné rozestupy podobně jako na bezpečnou vzdálenost při řízení auta.

7) Parkujte u silnice a za přirozenou překážkou, ne u domů

Možná největším problémem není samotná jízda „Limetek“, ale jejich odkládání na různá místa v hlavním městě. Občas je důvodem k nelibosti občanů i politiků umístění takzvaných hnízd, kam elektrokoloběžky uživatelé nechávají ráno po dobití či opravě.

„Koloběžky odkládejte tak, aby nikomu nepřekážely. Lidé se zrakovým postižením se orientují podle fasády domů a potřebují linii nechat volnou. Parkujte na straně u silnice například u stromu, lampy či zábradlí. Po chodníku musí mít možnost projet maminka s kočárkem nebo elektrický invalidní vozík,“ zní poslední zásada bezpečné jízdy.