Cenu Neuron převezmou biolog Josef Svoboda, chemik Emil Paleček, fyzik Martin Roček, matematik Vladimír Šverák, lékař Otto Hrodek, historik František Šmahel a odborník na informatiku a matematik Pavel Pudlák. Ceny vědci dostanou v centru Pražská křižovatka na Starém Městě. "Svou prací letošní laureáti mnohdy předběhli dobu a inspirací mohou být i osobními postoji a odvahou stát si za svým," uvedla Lada Brůnová z Nadačního fondu Neuron.

Vítěze vybírá vědecká rada 

Fond také představí mladé odborníky, kteří letos uspěli v soutěži Neuron Impuls. Soutěž má stejné obory jako Cena Neuron, vítězů je ale v každém oboru více. Finanční podpora, celkem devět milionů korun, je určená pro mladé vědce, kteří se pustili do inovativních projektů, které mají šanci posunout hranice v jejich oboru.
Vítěze zde vybírá vědecká rada složená ze špičkových českých badatelů. Letos uspělo 15 vědců a jejich projektů. Byli mezi nimi Lukasz Cwiklik, který zkoumá syndrom suchého oka, Dáša Bohačiaková zabývající se výzkumem neurálních kmenových buněk nebo Martin Lang, kterého zkoumal možný vliv rituálního chování na snižování úzkosti.