Nemusí to tak ale zůstat, říká Schüller, že má cenu bojovat. „Nám se to u českobudějo­vického soudu podařilo prolomit; dosáhli jsme toho, aby jako stupeň závislosti vrátili zpátky čtyřku," připomněl právník úspěch ze čtvrtečního odpoledne. Šlo konkrétně o 18letého mladíka, jehož postižení se prý úřednici jevilo menší, než ve skutečnosti je. A nakonec se ukázalo, že se mýlila. „O osudu rodiny, který je na příspěvku na péči závislá, přitom rozhodovala úřednice, která čerstvě nastoupila do práce – tedy nováček," řekl Deníku Schüller.

Podle jeho slov za nepříznivým rozhodnutím stál třeba fakt, že pacient dokázal přečíst z digitálních hodinek, kolik právě je. „Z toho, že přečte 13:55, úřednice usoudila, že je orientovaný v čase – což přitom není pravda. Třeba na otázku, kolik hodin zbývá do večeře, řekne, že kolem třiceti," uvedl příklad Schüller, jenž v tomto případě hovoří o „zlovůli státní moci".

Dá se s ní ale bojovat, dodává jedním dechem. Sepsal podání, kde objasnil úřednická pochybení, přizval odborníky z praxe – jak lékaře, kteří potvrdili, že tím, že mladík dosáhl 18 let, se zdravým nestal, tak tak z oblasti sociálních služeb – a bitva argumentů podepřených paragrafy byla úspěšná.