„Dne 20. září, tedy na den výročí zahájení provozu na části Pražského okruhu, a tím navedení veškeré kamionové dopravy z Jižní spojky do oblasti Spořilova, budeme na protest proti tomuto opatření blokovat Spořilovskou ulici přecházením po přechodu v dolní části Spořilova,“ sdělila Deníku Jana Růžičková z občanského sdružení SOS Spořilov, které blokádu bude organizovat.

Co členové sdružení požadují?

„Aby byl omezen vjezd těžké tranzitní dopravy do Prahy a byly spravedlivě rozděleny dopravní toky do doby dostavby celého Pražského okruhu. Dle oficiálních sdělení v tisku je zahájení dostavby plánováno až po roce 2020,“ obávají se spořilovští, kteří také kvůli zákazu vjezdu kamionů do Prahy podepisovali petici.

Obyvatelé se rovněž domnívají, že se problém má řešit na vládní úrovni. Podle nich je nutné okamžitě uvolnit peníze na dostavbu Pražského okruhu.

Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) totiž před časem zveřejnil, že rozpočet resortu dopravy na rok 2012 se může snížit o dalších 15 miliard korun. V tom případě nebude Státní fond dopravní infrastruktury schopen dostát svým závazkům vůči hlavnímu městu Praze a dostavět část okruhu do Běchovic.

Vedení hlavního města je také zásadně proti krácení rozpočtu na dopravní stavby.

„Jednoznačně tento plán odmítáme, důsledky pro Prahu i Pražany by byly fatální,“ prohlásil Karel Březina (ČSSD), primátorův náměstek pro dopravu.

Pro obyvatele Spořilova se od září změnilo pouze to, že v nočních hodinách a pouze v jednom směru kamiony přes Spořilov nejezdí. Podle členů sdružení ale i tak zůstává zátěž, a to jak hluková, tak ze zplodin, neúměrná. Obyvatelé Braníka a Krče se rovněž připojili k protestům proti vjezdu kamionům do vnitřní části Prahy.

Čtěte také:
Spořilov dusí tisíce kamionů
Spořilov dál chystá kvůli kamionům blokády a žaloby