VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocným Pražanům hrozí ztráta bydlení i služeb

Praha - Sdružení, která nabízejí pomoc, letos dostala od státu a magistrátu méně peněz. Budou muset proto omezit své služby.

13.4.2008
SDÍLEJ:

lustrační fotoFoto: Milan Jaroš

Fungování sociálního systému v Praze má další zádrhel. Institucím nabízející pomoc Pražanům s mentálním postižením nebo duševními chorobami chybějí peníze a hrozí, že budou muset omezit své služby nebo skončit úplně. U některých se tak již stalo. Stát a magistrát jim pro letošní rok poslal peníze, které nestačí.

Na problémy upozorňují sdružení a neziskové organizace už několik měsíců. Pomoci se zatím nedočkaly a první z nich již oznámila svým klientům, že se musí bez jejich pomoci obejít. Stěhovat se muselo šest klientů projektu Chráněné bydlení Archa z Horních Měcholup. Fungovalo pod křídly Slezské diakonie rok a půl pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Nyní musí svou činnost ukončit.

„Zavíráme k poslednímu dubnu. Klienty jsme již vystěhovali. S obtížemi jsme pro ně našli náhradní bydlení – ústav sociální péče ve Vlašské ulici v Praze 1,“ popsal Deníku koordinátor projektu Jan Halbig. K zániku chráněného bydlení vedly kromě nedostatku peněz také problémy s vlastníkem prostor, v nichž byla Archa v nájmu.

Jenže Archa není sama, kdo má problém. O provoz se kvůli penězům bojí i občanské sdružení POHODA z Prahy 2. „Dostali jsme z veřejných prostředků oproti loňsku o 2,4 miliony méně na službu chráněného bydlení a o tři miliony méně na osobní asistenci a služby, které by odlehčily rodinám klientů,“ sdělil za POHODU její ředitel Jiří Kučera.

POHODA se stará zhruba o 90 klientů s mentálním a kombinovaným postižením, kteří jsou především z Prahy. Pokud se situace nevyřeší do konce dubna, bude muset začít omezovat své služby.

Na problémy upozornil před letos v únoru i pražský Fokus, který zajišťuje služby duševně nemocným lidem. Jen jeho pražská pobočka se stará o 1300 klientů. Omezení by se dotkla například chráněných dílen, chráněného bydlení, sociálního poradenství, ale i krizové pomoci. Fokusu totiž na provoz oproti předloňsku a loňsku chybějí miliony korun.

V podobné situaci se octla řada dalších pražských organizací pečujících o lidi s dlouhodobým duševním onemocněním. Například občanské sdružení Baobab, ESET-HELP, GreenDoors či obecně prospěšná společnost Bona.

Všechny se teď bojí, co bude dál. Podle těch, kteří o postižené a nemocné klienty pečují, může jakákoliv změna u těchto lidí vyvolat trauma. „Pro klienty s mentálním a kombinovaným postižením je zásadním zásahem do života i drobnost, natož stěhování,“ popsal koordinátor projektu Archa Jan Halbig.

Naději vkládají instituce pečující o mentálně postižené nebo duševně nemocné klienty do ministerstva práce a sociálních věcí a magistrátu.

Hlavní město Praha bude během dvou týdnů rozhodovat o přidělení grantů v sociální oblasti. Jenže, už nyní je jasné, že na všechny požadavky se nedostane. „Abychom dokázali uspokojit problémy těchto zhruba deseti institucí, potřeboval bych jenom 20 milionů korun, což není možné, protože by se nedostalo na další sociální služby,“ řekl Deníku radní Jiří Janeček. Podle něj problém vznikl ve chvíli, kdy ministerstvo práce a sociálních věcí poslalo Praze o sto milionů korun méně. „Praha dostala na občana nejméně peněz z České republiky, ač má nestarší obyvatelstvo,“ dodal Janeček, podle něhož je podfinancování hlavního města dlouhodobé.

Šance získat peníze zatím ministerstvo ze stolu nesmetlo. „Žádostmi těchto organizací se bude zabývat dotační komise do konce dubna, přičemž proběhnou i jednání se zástupci Magistrátu o možném společném financování těchto aktivit,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Autor: Hana Válková

13.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Uber. Ilustrační foto.
14

Praha navrhne celostátní regulaci UBERu

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT