Třetí městská část v minulém roce spustila takzvaný systém CYRIL pro parkování kol a koloběžek a vyhradila v něm kolem dvou set parkovacích míst. Podle něj fungují firmy Rekola, Bolt, NextBike a od minulého týdne se přidala společnost Lime.

„Těžko můžeme vyžadovat správné parkování, když je míst kritický nedostatek. Vedení měst jsou tradičně fixována na řešení nedostatku parkování pro auta, potřeby parkování kol se většinou přehlížejí,“ říká místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení) s tím, že počet povalujících se koloběžek na nevhodných místech nyní klesne.

S parkováním pomůže mobilní aplikace

„Služby mikromobility mohou fungovat daleko lépe než tam, kde je chtějí vyhnat,“ soudí Rut. Jezdci na dvou kolech najdou parkovací stanice prostřednictvím mapového portálu. Mobilní aplikace, přes kterou se dopravní prostředky půjčují, neumožňují jejich vrácení na jiném místě.

„Naše spolupráce má za cíl sjednotit způsob parkování pro sdílenou mikromobilitu. Věříme, že se pilotní projekt osvědčí a podobnou spolupráci uzavřeme také s ostatními městskými obvody,“ říká Václav Petr, manažer Lime.