Pomyslný republikový žebříček vedou Neratovice s hodnotou vyčíslenou na 43,2. V top dvacítce přitom figuruje ještě dalších sedm středočeských měst. Praha je v celém Česku třináctá s přepočtem 39,2. Voldánová připomněla, že uváděná čísla představují jen jakési měřítko aktivity, nelze je vnímat jako procento už sečtených bytů. Za jeden byt je totiž možné odeslat více než jeden formulář.

Sčítání o svátcích

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček ocenil, že zájem o on-line sčítání neslábl ani o velikonočních svátcích. „Za pátek a sobotu se zvýšil počet přijatých formulářů téměř o 350 tisíc. První dva volné dny využilo pro sečtení 700 tisíc osob,“ dodal Rojíček.

Voldánová připomněla, že od začátku sčítání už obdržel Český statistický úřad 1,7 milionu sčítacích formulářů, což představuje 3,4 milionu sečtených osob.

Sečíst se lze přes internet na www.scitani.cz nebo pomocí mobilní aplikace Sčítání21 do 11. května. Souběžně bude od 17. dubna možné vyplnit listinný sčítací formulář, který lze spolu s odpovědní obálkou získat od sčítacího komisaře nebo na kterémkoli kontaktním místě sčítání, zpravidla na poště.

Kdo vyplnil on-line formulář, má hotovo a dál už se věcí nemusí zabývat. Také odevzdání papírového formuláře je snadné: stačí vyplněný dokument v odpovědní obálce vhodit do kterékoli poštovní schránky.

Účast je povinná

Statistici připomínají, že prostřednictvím sčítání, v němž je účast povinná, lze získat cenné informace o obyvatelstvu, které se jinak zjistit nedají a mohou přispět k rozhodování o tom, co je v jednotlivých regionech třeba zlepšit. Získaná data o demografickém složení obyvatel a struktuře domácností slouží i pro plánování rozvoje jednotlivých obcí a měst.