VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Scientologové: pochybná spása za desítky tisíc

Praha - Redaktor Deníku zaklepal na dveře pražské pobočky této církve, nechal se vyšetřit na přístrojích a zajímal se o možnosti členství.

8.10.2008 3
SDÍLEJ:

MÁTE PROBLÉM? Tady vás ho za pár desítek tisíc zbaví. Vcelku nenápadná centrála scientologů v poklidné ulici v Praze 3.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Řekněte mi, co vás v životě nejvíc dostává,“ ptá se bodrá dáma zhruba dvacetiletého mladíka. Mladík drží v rukou dva kovové válce a nervózně sleduje ručičku na zařízení, které jeho odpověď vyhodnotí.

Sedím v kanceláři pražské pobočky scientologické církve. Tato celosvětová organizace, již někteří označují za psychoterapeuticko- náboženskou (zatímco jiní si vystačí s pojmem „sekta“), působí v Praze už od roku 1991. Její následovníci nejsou početní – podle bývalého člena scientologické církve Josefa Fořtla tvoří tvrdé pražské jádro zhruba dvacet scientologů.

Dalších příznivců, kteří nejsou přímo součástí organizace, může být okolo stovky. „Členové se ovšem často mění – někteří odpadnou, jiní se přidají. Pořád je tedy na kom vydělávat,“ říká Fořtl.

Oxfordský test na vlastní kůži

Čekám na vyhodnocení tzv. oxfordského testu. To by mělo scientologům napovědět, jak mi mohou pomoci – tedy jaké knihy mi mají prodat a na jaký kurz mě do organizace nalákat.

„Nad čím teď v životě přemýšlíte?“ zeptá se mě na úvod mladá dívka, která se představí jako Marcela. Vymýšlím si, že jsem nedávno odešel ze školy i zaměstnání a teď hledám nové. „Dobře, ale nad čím v životě přemýšlíte? Máte třeba nějaký zádrhel, problém?“ Kolovrátek oplácím: mám problém, nemám přeci práci a vlastně ani nevím, co chci v životě dělat.

Dostáváme se k vyhodnocení testu. V sedmi z deseti osobnostních škál jsem se umístil pod průměrem – jsem prý například kritický, což je podle testu opak „správného odhadu“, a tedy zlo. Také neprojevuji s lidmi dostatek souhlasu a jsem nezodpovědný.

Problém má každý

Výraznějšího nadprůměru dosahuji jen na škále „aktivní“, ten je však na diagramu označen růžovou květinkou. „To znamená, že je výsledek proměnlivý – někdy jste aktivní, jindy zase neaktivní. Je to tak?“ ptá se Marcela. Pochopitelně přitakám (kdo by s takovým výrokem nesouhlasil), načež mi dívka věnuje spokojený, vědoucí pohled – asi jako kouzelník, když zázračně vytáhne z balíčku tu správnou kartu.

„Oxfordský test je nastaven tak, aby v testovaných vzbudil pocit nedostatečnosti. Vychází pokaždé jinak, v drtivé většině případů jsou však výsledky spíše negativní – ukazují vám, že máte problém, a tedy že potřebujete od církve pomoc,“ vysvětluje Zdeněk Vojtíšek ze Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů.

Obchod se spiritualitou

Abych se zbavil problémů z tohoto i minulých životů, měl bych podle Marcely absolvovat takzvaný „auditing“. Tato údajně výjimečná terapeutická metoda bude efektivní, jen pokud absolvuji řadu sezení. Každé stojí 9000 korun.

Při druhé návštěvě u scientologů jdu vyzkoušet e-metr, tedy přístroj, který se při auditingu používá. Do rukou uchopím dva kovové válce, jež jsou dráty propojeny s ukazatelem stresu. Odpovídám na otázky a spolu s Marcelou při tom sledujeme ručičku na měřicím zařízení – když se pohne doprava, znamená to, že mám v dané oblasti rezervy a auditor by se na ně měl zaměřit.

„Scientologové tvrdí, že je emetr schopen odhalit cokoli, včetně přesných dat událostí, jež si nedokážete vybavit, nebo údajů o minulých životech. Ve skutečnosti jde o jakýsi primitivní a velice nepřesný detektor lži, který měří elektrické napětí na kůži. Můžete ho ovlivnit například silou stisku,“ vysvětluje Vojtíšek.

Nejsme charita

Marcela mě instruuje, abych myslel na své blízké. Ručička se však pohne mírně doprava, ještě než stihnu začít myslet na cokoli. Až když scientoložka nakousne téma zdraví, vyletí ukazatel prudce doprava. Nejsem si sice vědom toho, že bych se o své zdraví výrazněji strachoval – přesto se ptám, jak mi může scientologická církev pomoci. „Doporučila bych vám Purif, náš detoxikační program,“ usmívá se Marcela. Detoxikační proto, že se při něm uvolní z těla jedy, které se tam údajně shromažďují. Program zahrnuje rady o správné výživě, pravidelné saunování a balík speciálních vitaminů, vše to celkem stojí 25 000 korun.

„Naše vědomosti a zařízení něco stojí, nejsme charita. Nepodporujeme ty, kteří nemají dost silnou vůli ke změně, takže si na sebe nedokáží vydělat. Ale když pro nás budete pracovat, máte některé kurzy se slevou nebo bezplatně,“ odpovídá Marcela na můj dotaz, zda to není drahé a na kolik mě vůbec členství v církvi přijde.

Na dva roky

Taková je totiž běžná praxe: kdo se upíše organizaci na dva roky a je pro ni ochoten pracovat, například roznášet letáky, má některé kurzy zdarma a na jiné získá slevu. Odměny jsou však zpočátku nízké, zaměstnanci jsou často nuceni „vypomáhat“ bez nároku na honorář a pokud do dvou let od smlouvy odstoupí, musí zpětně doplatit absolvované kurzy.

„Na to, jak se ohánějí spiritualitou a pomocí druhým, jsou scientologové velice výrazně orientovaní na zisk. Mě osobně stálo čtyřleté členství asi 100 000 korun, což není málo ani teď, natož v devadesátých letech,“ říká Fořtl.

Když z pobočky odcházím, počkám ještě na ulici na mladého muže, který si také přišel pro vyhodnocení testu. „Můj dojem je, že bych už s takovými lidmi nechtěl přijít do styku. Byl jsem tu ze zvědavosti, ale všechny ty řeči o předražených kurzech a minulých životech mě odradily,“ říká mladík.

O své zkušenosti ze čtyřletého členství se s Deníkem podělil bývalý člen sekty Josef Fořtl z Prahy

Kritika nadřízeného a pokles aktivity se tvrdě trestá

Vystupování scientologů vůči veřejnosti a nováčkům se velice liší od způsobu, jakým jednají uvnitř organizace, říká bývalý člen hnutí Josef Fořtl. Podle něj jsou řadoví členové této církve svými nadřízenými často manipulováni a zneužíváni.

Jak rozšířená je scientologická církev v Praze?

Pražská pobočka je největší, přesto členů ani tady není na první pohled příliš. Pravidelně do církve dochází okolo dvaceti členů. Dalších stoupenců, kteří jim platí za kurzy či je podporují na demonstracích, pak může být okolo stovky. Členové se ale hodně střídají, během svého působení v církvi jsem často narážel na nové tváře.

Co vás ke scientologické církvi vlastně přivedlo?

Zaujalo mě téma minulých životů. Při sezeních se scientology se mi vybavily vzpomínky, které jako by pocházely z minulého života. Dnes už vím, že se tenkrát jednalo spíše o jakousi spirituální akrobatiku, kterou ze mě dostaly mé vlastní představy.

Jaké vztahy panují uvnitř církve?

Celá organizace je striktně hierarchizovaná a autoritářská. Demokracii neuznávají, považují ji za jedno z nejhorších státních zřízení. K nováčkům se většinou scientologové chovají jako med, záhy však poznáte, že nemáte jakýkoli nárok kritizovat své nadřízené. Za prohřešek, například kritiku výše postaveného člena nebo nedostatečnou aktivitu, jste poslán „na etiku“. To znamená, že nesmíte komunikovat s nikým jiným než s pověřeným pracovníkem, který z vás zase udělá etického člověka – většinou tím, že vás nechá roznášet víc letáků nebo uklízet v kanceláři. Pak musíte obejít všechny členy a omluvit se. Když jich většina souhlasí, že jste dostatečně „etičtí“, můžete s nimi opět začít mluvit.

Jací lidé se většinou stávají scientology?

Nebývají to přímo hloupí lidé, ale ani žádní velcí intelektuálové – většina jich má střední, nikoli už však vysokoškolské vzdělání. Vysoké školy a věda vůbec jsou koneckonců scientologům proti srsti – jednoho studenta medicíny například přesvědčili, aby školu nechal a pracoval pro ně na plný úvazek. Abyste byli přijati, nesmíte se také příliš intenzivně zajímat o jiná spirituální hnutí.

Jsou scientologové skutečně spirituální hnutí, nebo jde spíše o obchod s lidskou naivitou?

Celé hnutí je velice silně orientováno na zisk. Členové povinně sepisují takzvané kondice, kde se vyznávají ze svých „hříchů“ – například že rozdali málo letáčků. Vedoucí pracovníci pečlivě sledují výdělky a když jdou tržby dolů, mají zaměstnanci problém. Zároveň si však myslím, že většina členů věří v účinnost scientologických spirituálních postupů. Náboženský charakter má také kult zakladatele církve, L. Rona Hubbarda. Na pravidelných setkáních se například hromadně tleská jeho portrétu.

Autor: Jan Vávra

8.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 40 000 Kč

Technici v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Mixologist. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Praha, Smíchov, 150 00, Karla Engliše č.p. 519/11, Kontakt: Duháčková Pavla, tel.: 778051024, e-mail: pavla.duhackova@goritchy.com, Vaping enthusiast, lover of flavours who is able to mix flavours and be specialist in it. He/she should be from vaping industry and have good knowledge about flavour houses and suppliers., - MT, notebook. Pracoviště: Ritchy eu s.r.o. 001, Karla Engliše, č.p. 519, 150 00 Praha 5. Informace: Pavla Duháčková, +420 778 051 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 22 000 Kč

Strojírenští technici přípravy a realizace investic, inženýringu Projektový technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Tvorba projektové dokumentace v oboru chladírenských technologií pro supermarkety, hypermarkety, diskontní prodejny a sklady potravin, Účast na zajímavých projektech pro naše zahraniční zákazníky, Navrhování chladicích systémů a příprava technické dokumentace, Vytváření cenových nabídek, Komunikace se zákazníky, Požadujeme:, SŠ nebo VŠ technického směru (obor chlazení, klimatizace, TZB, elektro apod.), Aktivní znalost NJ nebo AJ, Technické myšlení, Samostatnost a proaktivní přístup k práci, Nabízíme:, Zázemí mezinárodní expandující společnosti, Různorodou a perspektivní práci, Odborné zaškolení od kolegů v ČR a v Rakousku, Možnost profesního růstu, Atraktivní mzdové ohodnocení, Věrnostní prémie dle odpracované doby, Smlouvu na dobu neurčitou, Flexibilní pracovní dobu, Možnosti dalšího vzdělávání (jazykové kurzy), Dotované stravování, 5 týdnů placené dovolené, Příspěvky na sportovní akce, Zdarma očkování proti chřipce, Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, Nástup: dohodou, Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková (388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com). Pracoviště: Hauser spol. s r.o. - 002, Jankovcova, č.p. 1330, 170 00 Praha 7. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Obchod - Hledáte práci? 30 000 Kč

Proč právě k nám? MASOjiko má největší síť prodejen masa – uzenin v Praze, 20 provozoven se snadnou dostupností na metru. Mzda vedoucí až 30.000 Kč + prémie až 35.000 Kč, mzda prodavač/-ka až 23.000 Kč + prémie až 28.000 Kč, náborový příspěvěk 3.000 Kč, věrnostní odměny, příspěvěk na dopravu, narozeninové benefity, sleva na Váš zaměstanecký nákup 20% HPP, DPP, zkrácený úvazek – směnný provoz po-so. Na Vaše dotazy Vám ráda odpoví pí. Černá (viz. kontakt).

Služby - Obsluha na ČS 24 000 Kč

Hledáme obsluhu na ČS v Praze 9 a 10, na HPP, praxe na pokladně vítána. Požadujeme spolehlivost, komunikativnost, měs. plat 24.000 až 26.000 Kč, nástup možný ihned. Možnost i jen nočních směn, nutná vlastní doprava.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
29

Adriana Krnáčová: Ráda bych začala s prodloužením metra A na letiště

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT