Om.line o koronaviru najdete ZDE

„Cítím obrovskou radost a dojetí. Na Covid pracovišti jsme zavření od šesti ráno do osmi večer a během té doby si nemůžeme koupit nic k jídlu, takže jsme nadšení, že na nás někdo myslí,“ řekla Pražskému deníku zdravotní sestra Jaroslava Stehlíková.

„Kromě obědů dostáváme i ovoce a kávu, takže všechno, co potřebujeme,“ dodala. Její oddělení se před zhruba třemi týdny přeměnilo z klasické interny na sektor, kde v pokojích čekají pacienti vesměs seniorského věku na výsledek testu na koronavirus.

„Ze začátku nám obědy nosili medici z jídelny. To ale nebylo ideální, protože když krabičku donesli, často nebyl na jídlo vhodný okamžik,“ vysvětlovala Stehlíková. Teď dostávají balíčky s velmi pestrým složením jsou v něm omáčky, saláty, sendviče, dezerty a podobně. „Veškeré jídlo je chutné, v domácí kvalitě. A všeho je dostatek, takže zbývá i na noční směnu,“ pokračovala vděčná zdravotní sestřička.

Náklady financuje veřejná sbírka

Vinograf provozuje v centru Prahy dva vinné bary s restaurací a otevření výdejního okénka by v tomto typu provozovny nedávalo smysl. Firma se tak rozhodla využít svou kuchyni a pracovní síly k pomoci zaměstnancům (zatím dvou) nemocnic.

Vinograf rozváží jídlo do dvou nemocnic. | Video: Vinograf

Náklady na výrobu pokrmů financuje veřejná sbírka, kterou iniciovala dceřinná neziskovka Vinografu Senovážné žije. „Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Podpoříte zdravotníky a pomůžete nám udržet náš tým,“ láká její vedení. Na transparentní účet dosud lidé poslali přes 160 tisíc korun.

„Abychom se úplně duševně nerozpadli, rozhodli jsme se v této krizové době spojit síly a pomoct s tím, co umíme, takže vařit a vozit obědy pro ty, kteří to dnes nejvíce potřebují,“ prohlásil spolumajitel Vinografu Jan Horešovský.

Pomáhá i Nesnězeno

Víc než dva týdny už také mají Pražané a obyvatelé několika dalších velkých měst možnost na dálku nasytit zdravotníky, seniory nebo lidi bez domova přes mobilní aplikaci Nesnězeno.

Ta v běžných časech propojuje uživatele s restaurací, která před koncem provozní doby nabízí jídlo se slevou. Charitativní nasazení aplikace je rovněž jednoduché uživatel objedná jeden nebo více pokrmů či potravinových balíčků v ceně sto korun za kus pro vybranou skupinu z trojice uvedených.

Pomoci lze i s aplikací Nesnězeno

Fotogalerie: Nasytit zdravotníky, seniory nebo lidi bez domova lze i přes mobilní aplikaci Nesnězeno.

„Vždy, když se nám nastřádá dostatečný počet darů pro určitý subjekt, objednáme jídlo v jedné ze zapojených restaurací a zajistíme jeho distribuci. Obsah konkrétního balíčku pro konkrétní subjekty konzultujeme vždy s koordinátory podle toho, co kde zrovna chtějí a potřebují,“ přiblížila celý proces Michaela Gregorová z Nesnězeno.cz.

Bezplatný rozvoz

V Praze se jídlo dostává přes koordinátory do nemocnic v Motole a Na Homolce. Osobám „na ulici“ ho rozděluje diecézní charita a sociální podnik Pragulic, seniorům pak několik nadací, například Ježíškova vnoučata. Menší dárci už tento projekt podpořili víc než třemi sty tisíci korunami.

Svým dílem přispívá k humanitární akci i start-upová kurýrní služba DoDo, která zajišťuje bezplatně část rozvozů z restaurací na místa určení. Využívá při tom dobrovolné kurýry, kterých se už přihlásilo několik set.

Až stovky jídel denně také rozdávají zdarma potřebným restaurace z centra Prahy, sdružené v asociaci POHO. Zásobují dobrovolné hasiče Prahy 1 a štáb občanské iniciativy sousedskapomoc.cz, která za pomoci dobrovolníků zajišťuje dodávky potravin a léků lidem nejvíce ohroženým koronavirovou infekcí.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in