„Spolupráci se Sberbank navázali naši předchůdci ve vedení Prahy v minulém volebním období. Pravděpodobně šlo o důsledek situace, kdy řada bank na českém trhu odmítala přijímat depozita,“ uvedl Vyhnánek, podle kterého metropole s ohledem na možná geopolitická rizika už před delší dobou začala tuto spolupráci přehodnocovat.

„To vedlo loni například ke stažení dlouhodobých depozit města. V předvečer invaze na Ukrajinu jsme také převedli veškeré volné prostředky v objemu 620 milionů korun do jiných bank. V té samé době jsme vypověděli spořicí účet, kde zbývalo 160 milionů korun, které jsme nemohli okamžitě převést. Jedná se o dvě promile finančních prostředků hlavního města Prahy a jejich další osud aktivně řešíme s ministerstvem financí a Českou národní bankou,“ dodal náměstek Vyhnánek.

Podstatně větší újma hrozí kraji Vysočina, který na účtech u Sberbank shromažďoval své daňové příjmy a momentálně tam má uložené nejspíš více než dvě miliardy korun.

Sberbank je největší ruská banka s dominantním státním podílem. V Česku podle serveru Měšec.cz působí další dvě banky s ruským kapitálem - Expobank a Revolut.V obou případech jde ale o privátní vlastníky. Obě banky otevřeně protestují proti ruské invazi na Ukrajinu.

Vyjádření Expobank CZ ze dne 28. února 2022

Při našem podnikání v České republice důsledně vyznáváme hodnoty jako svoboda, respekt či rovnost. I z toho důvodu nemůžeme souhlasit s konfliktem na Ukrajině.
Stejně jako miliony lidí po celém světě pevně věříme, že se situaci povede co nejrychleji vyřešit mírovou cestou.
Jako společensky zodpovědná firma zvažujeme vhodné možnosti, jak pomoci zmírnit následky konfliktu na civilní osoby.
Prioritou zůstává řádný chod banky a obsluha našich klientů v České republice. Děkujeme Vám, našim klientům, za dosavadní přízeň a důvěru a těšíme se na pokračování spolupráce v dalších letech. Rovněž děkujeme našim zaměstnancům, kteří i přes ztížené podmínky odvádí perfektní práci, a všem našim partnerům.

Dozorčí rada a představenstvo Expobank CZ a.s.