„Záměrné dva zlomy v korunce a kmínku byly vedeny tak, aby škoda byla co největší a šance na jeho regeneraci minimální. Strom byl zabezpečen doposud pouze proti močení psů a deset měsíců zde přečkal bez jakékoliv úhony,“ uvedli zahradníci na facebookové stránce Čelakovského sady a okolí Národního muzea.

Park, který dlouhá léta budil spíše hrůzu a turisty i obyvatele centra hlavního města odrazoval, nechal magistrát zvelebit loni v souvislosti s rekonstrukcí historické budovy Národního muzea. Praha 1 si slibovala, že Čelakovského sady hned vedle rušné magistrály by se mohly stát oázou odpočinku. Že to bude méně bezdomovců a drogově závislých.

Zničené trnovníky i letničkové záhony

Po necelém roce se zdá, že se záměr tak úplně nepovedl. Navíc zeleň je terčem vandalů. Během prázdnin byly zničeny trnovníky pražské a následně i letničkové záhony před muzeem. Škoda přesáhla sto tisíc korun. Poslední poničení stromu bylo vyčísleno nákladově na sedmdesát tisíc, avšak botanická hodnota byla daleko vyšší. 

„Dub táborský (lat. Quercus macrolepis) z turecké expedice z roku 2008 věnoval Praze přední světový sběratel dubů Dušan Plaček,“ oznámili tvůrci revitalizace, kteří vzácný dub deset let aklimatizovali a starali se o něj. „Je navíc součástí programu asistované migrace druhů s tolerancí vůči změně klimatu,“ dodává facebooková stránka Čelakovského sady a okolí Národního muzea.

„Tohle měla být šance pro naši budoucnost. Máme sázet stromy do železných klecí, abychom je uchránili před sebou samými? Mluví se o milionu stromů pro Prahu a nejsme schopni uchránit jediný. Nejhorší je lhostejnost, prosíme sdílejte,“ apeloval tým zahradních architektů, botaniků a dalších odborníků na veřejnost.

„Je to nepochopitelné, jak si někdo může léčit svou zlost na stromech. Vandalský útok, který zničil zahradnický dub v Čelakovského sadech, předá radnice Prahy 1 k prošetření policii,“ řekl pro Blesk.cz radní pro životní prostředí Petr Kučera (Zelená pro jedničku). Podle iDNES.cz zvažuje městská část rozšíření kamerového systému. 

Pocit zahradníků? Naprostá skepse

„Jednali jsme ohledně monitoringu s Národním muzeem, které bylo ochotno vzít pod dohled i přilehlý park v rámci vlastního kamerového systému. Zároveň jednáme o tom, aby v parku přibyla jedna kamera městského kamerového systému,“ sdělil místostarosta Prahy 1 pro bezpečnost Petr Hejma (STAN).

V diskuzi na sociální síti si správci stránky Čelakovského sady a okolí Národního muzea stěžují také na postup strážníků městské policie. Lidé vyzývají k jednání dokonce i primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který si dal za cíl už zmiňovanou výsadbu milionu stromů. „Pocit nás, zahradníků, je takový, že peníze se proinvestovaly, výročí se oslavilo a nyní se hledá cesta k návratu do původního stavu. Naprostá skepse.“

Silně zazníval i návrh, aby úřady zřídily hlídače parků, případně aby byla městská zeleň oplocena. Sami tvůrci parku u Národního muzea dávají za příklad například Londýn. Tvrdé tresty podle nich čekají i na neukázněné hosty v newyorském Central Parku. Ať už vznikne jakékoliv opatření, vzácný dub se v Praze už zachránit nepodaří…