Loni to nešlo, letos to není žádný problém. Podobnými slovy ve čtvrtek naráželi zastupitelé TOP 09 na návrh uzavřít partnerskou smlouvu mezi českou metropolí a čínskou Šanghají. Dokument má vést k podpoře vědecké, kulturní, ekonomické a obchodní spolupráce.

Výstava Slovanské epopeje.
V Tokiu začala výstava Muchovy Slovanské epopeje

Pro nové otevření dokumentu hlasovalo jen 14 zastupitelů

Minulý rok Praha podepsala podobnou smlouvu s Pekingem. V ní však byl oproti včerejšku navíc bod, v němž Praha uznává Tibet jako součást Číny. „Stejně tak, jako to jde apoliticky v tomto případě, bez jakéhokoliv klanění se Číně, tak nechápeme, proč to nešlo i v případě smlouvy s Pekingem," uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Proto navrhl, aby Praha kontroverzní smlouvu dodatečně upravila. Pro nové otevření dokumentu však hlasovalo jen 14 zastupitelů. Mezi nimi i byl jeden z řad koalice – starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Náměstek pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula poskytl 20. dubna v Praze rozhovor Deníku.
Roman Prymula: Češi mají nižší práh bolestivosti než Číňané

Vypuštění klauzule může ohrozit pandu

„Je to pro mě nepřijatelná klauzule, která hovoří o politice vůči Tibetu," zdůvodnil Čižinský Pražskému deníku své hlasování. „Měnit smlouvu dodatečně nelze," míní předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a zahraniční vztahy Eliška Kaplický Fuchsová (ANO). Co to tomu brání, však nevěděla.

Již loni při projednávání pekingské smlouvy opozice narážela na pro Prahu potupnou klauzuli. Prý šlo o to, aby primátorka zvýšila šance na zapůjčení pandy do pražské zoo. Pokud by se prý včera přistoupilo na opoziční návrh, mohlo by to získání vzácného zvířete znovu ohrozit.

Stadion v pražském Edenu.
Číňané prý koupili po fotbalové Slavii i její stadion

Podoba pavilonu je známa

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek už dříve uvedl, že dosud se o zapůjčení pand jednalo s Čínou spíše v neoficiální rovině. Oficiální by měla přijít až ve chvíli, kdy bude jasná podoba pavilonu pro pandy. A ta už je údajně nyní známá.

V půlce dubna totiž byla vyhodnocena architektonická soutěž na vzhled pavilonu, z níž vzešel vítězný návrh. Zaslané návrhy by se měly veřejnosti představit v dohledné době. Kromě neúspěšného návrhu na vyřazení bodu o jednotné Číně z pekingské smlouvy se včera opozice pokoušela ještě o jeden návrh.

Pirátský návrh nezískal dostatek hlasů

Pirátský zastupitel Mikuláš Ferjenčík řekl, že spolupráce s Čínou výhodná jen pro někoho. Proto navrhl, aby zastupitelstvo „vyzvalo Jaroslava Tvrdíka, aby část peněz, které mu přináší spolupráce s Čínou, věnoval na úhradu ztráty ČSA z doby jeho působení."

Narážel tím na skutečnost, že za Tvrdíkovy éry skončil letecký dopravce ve vysoké ztrátě. Nyní je Tvrdík šéfem evropského zastoupení čínské finanční a energetické firmy CEFC. Pirátský návrh však nezískal dostatek hlasů, bylo pro něj je 14 zastupitelů.

Ilustrační foto.
Pražská čínská klinika patří Číňanům, česká firma podíl prodala