Loni to nešlo, letos to není žádný problém. Podobnými slovy ve čtvrtek naráželi zastupitelé TOP 09 na návrh uzavřít partnerskou smlouvu mezi českou metropolí a čínskou Šanghají. Dokument má vést k podpoře vědecké, kulturní, ekonomické a obchodní spolupráce.

Pro nové otevření dokumentu hlasovalo jen 14 zastupitelů

Minulý rok Praha podepsala podobnou smlouvu s Pekingem. V ní však byl oproti včerejšku navíc bod, v němž Praha uznává Tibet jako součást Číny. „Stejně tak, jako to jde apoliticky v tomto případě, bez jakéhokoliv klanění se Číně, tak nechápeme, proč to nešlo i v případě smlouvy s Pekingem," uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Proto navrhl, aby Praha kontroverzní smlouvu dodatečně upravila. Pro nové otevření dokumentu však hlasovalo jen 14 zastupitelů. Mezi nimi i byl jeden z řad koalice – starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

Vypuštění klauzule může ohrozit pandu

„Je to pro mě nepřijatelná klauzule, která hovoří o politice vůči Tibetu," zdůvodnil Čižinský Pražskému deníku své hlasování. „Měnit smlouvu dodatečně nelze," míní předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu a zahraniční vztahy Eliška Kaplický Fuchsová (ANO). Co to tomu brání, však nevěděla.

Již loni při projednávání pekingské smlouvy opozice narážela na pro Prahu potupnou klauzuli. Prý šlo o to, aby primátorka zvýšila šance na zapůjčení pandy do pražské zoo. Pokud by se prý včera přistoupilo na opoziční návrh, mohlo by to získání vzácného zvířete znovu ohrozit.

Podoba pavilonu je známa

Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek už dříve uvedl, že dosud se o zapůjčení pand jednalo s Čínou spíše v neoficiální rovině. Oficiální by měla přijít až ve chvíli, kdy bude jasná podoba pavilonu pro pandy. A ta už je údajně nyní známá.

V půlce dubna totiž byla vyhodnocena architektonická soutěž na vzhled pavilonu, z níž vzešel vítězný návrh. Zaslané návrhy by se měly veřejnosti představit v dohledné době. Kromě neúspěšného návrhu na vyřazení bodu o jednotné Číně z pekingské smlouvy se včera opozice pokoušela ještě o jeden návrh.

Pirátský návrh nezískal dostatek hlasů

Pirátský zastupitel Mikuláš Ferjenčík řekl, že spolupráce s Čínou výhodná jen pro někoho. Proto navrhl, aby zastupitelstvo „vyzvalo Jaroslava Tvrdíka, aby část peněz, které mu přináší spolupráce s Čínou, věnoval na úhradu ztráty ČSA z doby jeho působení."

Narážel tím na skutečnost, že za Tvrdíkovy éry skončil letecký dopravce ve vysoké ztrátě. Nyní je Tvrdík šéfem evropského zastoupení čínské finanční a energetické firmy CEFC. Pirátský návrh však nezískal dostatek hlasů, bylo pro něj je 14 zastupitelů.