Pražští občanští demokraté ve čtvrtek rozhodli o pokračování rozhovorů s TOP 09 na odpoledním bouřlivém jednání. K vyjednávání o tom, kdo bude příští čtyři roky vládnout hlavnímu městu, se vyjádřil i prezident a bývalý šéf ODS Václav Klaus. Nechápe prý, proč zrovna v Praze se kolem možnosti, že by radnici ovládla velká koalice ODS-ČSSD, dělá takový rozruch. Připomněl, že podobná spojenectví jsou i v jiných velkých městech.

Kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda řekl, že v příštích dnech bude jeho strana zatím dál jednat výhradně s TOP 09. Chce ale, aby již příští týden bylo v rozhovorech s TOP 09 jasno. Jako o pravděpodobnější možnosti se přitom spekuluje o koalici mezi ODS a ČSSD. Tato varianta má zřejmě podporu u řady lidí v pražských organizacích obou zmíněných stran, a to přesto, že volební lídr sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší takovou spolupráci odmítá. Ostře proti eventualitě pražské koalice ODS-ČSSD se vyjádřil i úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Jednání se zadrhla

Jednání mezi ODS a TOP 09, které už tak nebylo zrovna hladké, se výrazně zadrhlo v úterý. TOP 09, která komunální volby v Praze vyhrála a již dříve oslovila s nabídkou na spolupráci druhou ODS, ten den vyzvala premiéra a šéfa ODS Petra Nečase, aby se do koaličního vyjednávání vložil. Zároveň TOP 09 pražskou ODS obvinila z toho, že jí nejde o „změnu stylu politiky, ale udržení dosavadního kartelu moci ve prospěch podnikatelských skupin napojených na ODS a ČSSD“. Občanští demokraté to označili za urážku a odešli z úterního společného jednání.

ODS tedy dala najevo, že bude zatím dál jednat s TOP 09, optimismem ale lídři pražské ODS nehýří. Svoboda prohlásil, že na začátku týdne tipoval vznik koalice mezi ODS a TOP 09 na 90 procent, po úterý se toto číslo podle něj snížilo pod 50 procent. O tom, že šance na vytvoření radnice pod vedením TOP 09 a ODS už není ani padesátiprocentní, hovořil v Radiožurnálu i šéf pražské ODS Boris Štastný. Jednání s TOP 09 ale přesto pokračují a beznadějná prý také nejsou. „Podařilo se nám prosadit, že ačkoli panovaly velké obavy z toho, jaký bude další vývoj, jednání s TOP 09 pokračuje v původně stanovené podobě,“ řekl po dnešním jednání pražské ODS Svoboda. Předseda pražské TOP 09 František Laudát rozhodnutí uvítal. „Vítám, že s vrátí k jednacímu stolu,“ řekl ČTK.

Dění v Praze komentoval i Václav Klaus

Řadu reakcí vyvolalo vyjádření prezidenta. „…tři největší města ČR pod Prahou, to znamená Brno, Ostrava, Plzeň, udělala jeden typ koalice. Nevidím, že by se bořil svět. A když se o něčem takovém uvažuje tady v Praze, tak mám pocit, že nebesa pukají. Nerozumím tomu, co je to za mediální a politickou hříčku,“ řekl Klaus.

Proti možnému svazku pražské ODS a ČSSD se vzápětí jednoznačně vyslovil úřadující šéf ČSSD Sobotka. „Pan prezident bohužel přehlíží fakt, že pražská ODS má mezi občany v celé zemi, nejenom v hlavním městě, pověst zkorumpované a zlodějské garnitury řízené podnikatelskými kmotry,“ reagoval na Klausovo vyjádření. Koalice ODS a ČSSD v hlavním městě by podle něj „poškodila dobrou pověst ČSSD a byla by v rozporu s voláním většiny občanů po radikální změně ve vedení města“. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není Klausovo vyjádření překvapivé, protože jeho okolí je zakotveno v mocenském kartelu ODS a ČSSD.