Publikum bude mít možnost sledovat souboj barmanské elity a zdarma se pobavit poslechem nejlepších českých a slovenských interpretů.

Mattoni Grand Drink přináší již osmnáct let to nejlepší ze světa nealkoholických koktejlů, z toho pět let formou prestižního mistrovství světa, na které se každoročně sjíždějí nejlepší barmani z celého světa. Letos se do vrcholného koktejlového klání kvalifikovalo 22 reprezentantů, kteří vzešli z národních kvalifikačních kol jednotlivých barmanských asociací po celém světě.

Ze zúčastněných zemí jmenujme například Koreu, Uruguay, Švýcarsko, Argentinu nebo Velkou Británii. Tradičně se zúčastní také například Estonsko, jehož reprezentantka zvítězila loni. Počet zúčastněných zemí nejlépe vypovídá o skutečně světovém významu Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů.

Horký favorit mistrovství světa

Českou republiku bude reprezentovat s koktejlem Forbidden Flowers Achim Šipl, který se pyšní titulem Mistra světa z roku 2013. „Achim Šipl je opravdu horkým favoritem letošního mistrovství světa. Národním kvalifikačním kolem prošel zcela bezchybně, přesně vystihl soutěžní zadání a byl připraven nejlépe ze všech," řekl ke kvalifikaci Achima Šipla hlavní komisař Mistrovství světa, Miroslav Černík z České barmanské asociace.

„Můj drink nabízí lehkou infuzi sedmikrásek ve spojení s růží a mrkví. Jedná se o celoročně dostupnou kombinaci, kterou chuťově vyvažuje fresh citronové šťávy a vanilkový cukr," přiblížil svůj soutěžní koktejl Achim Šipl.

Mattoni Grand Drink každý rok reflektuje aktuální trendy ve výživě a nabízí atraktivní a chutné drinky především pro lidi, kteří vyznávají zdravý životní styl. Každý nealkoholický koktejl má jedinečnou recepturu s nízkou energetickou hodnotou.

Bublinky vynáší vůnik k okraji sklenice

Základní ingrediencí všech koktejlů je česká přírodní minerální voda Mattoni, kterou právě pro její složení a chuť doporučuje Mezinárodní barmanská asociace pro přípravu koktejlů. Zůstává na barmanovi, jestli zvolí perlivou či jemně perlivou variantu minerálky. Právě bublinky pomáhají splnit kritérium vůně, protože ji „vynáší" k okraji sklenice. Porota hodnotí nejen chuť, ale také inovativnost, kterou koktejl oboru barmanské mixologie přináší.

„Jsem opravdu hrdý na naší českou přírodní minerální vodu Mattoni, jejíž jedinečné vlastnosti oceňuje Mezinárodní barmanská asociace (IBA), a proto ji zvolila za svou oficiální minerální vodu a doporučuje ji k přípravě nealkoholických koktejlů po celém světě," řekl Alessandro Pasquale, generální ředitel Karlovarských minerálních vod.

„Barmanské umění a zdravý životní styl podporujeme soutěží Mattoni Grand Drink. Díky ní již 18 let vznikají skvělé nealkoholické koktejly, které jsou zdravou alternativou k alkoholickým koktejlům. Z Mattoni Grand Drinku se stala prestižní světová událost, kvůli které letos do Prahy zavítá 22 barmanů ze všech koutů světa," dodal Alessandro Pasquale.

Komunikace barmana s komisaři i diváky

Letošní ročník Mattoni Grand Drinku a Mistrovství světa přinese několik novinek. „Větší důraz je kladen na celkový dojem z barmanova vystoupení, během kterého komunikuje s komisaři i diváky. Proto barmani budou soutěžit po jednom, nikoliv ve čtyřčlenných skupinách, jako tomu bylo v minulých ročnících," uvedl hlavní komisař Miroslav Černík.

„Pokud jde o recepturu soutěžních koktejlů, stanovili jsme horní limit obsahu kalorií, aby nevznikaly zbytečně přeslazené koktejly," doplnil Miroslav Černík.

Veškeré hodnocení probíhá přímo před diváky, což značně zatraktivňuje celou soutěž. Na vlastní oči se o tom budou moct přesvědčit lidé, kteří zavítají o víkendu 20. a 21. června na pražské Staroměstské náměstí. V sobotu 20. června od 9 hodin tam budou moct sledovat semifinálový souboj 22 špičkových světových barmanů a přiučit se barmanským trikům.

Šest nejlepších barmanů se probojuje do velkého nedělního finále, které proběhne v unikátní hudebně koktejlové show – Mattoni Koktejl Festivalu. Nedělní program odstartuje ve 20 hodin koncertem Daruj krev pod záštitou Českého rozhlasu, kde vystoupí Michal Hrůza a kapela Jelen.

Všechny akce jsou přístupné zcela zdarma

Koktejlový rej vypukne ve 21 hodin za doprovodu největších hvězd českého a slovenského hudebního nebe – vystoupí například David Koller, Aneta Langerová, Xindl X nebo Chinaski. Všechny akce jsou přístupné veřejnosti zcela zdarma. Finálové klání s Mattoni Koktejl Festivalem bude navíc možné sledovat na televizních obrazovkách v přímém přenosu TV Nova.

„Mattoni Grand Drink a s ním spjaté Mistrovství světa jsou oslavou zdravého životního stylu a trendu nealkoholických koktejlů, které vyhledává stále více lidí. Věřím, že si tato světová prestižní událost zachová svůj unikátní charakter a každý rok přinese něco nového. Nadále bude udávat trendy pro barmanskou mixologii. Již dnes je tato akce vzorem mnohým barmanským asociacím po celém světě," řekl Aleš Svojanovský, prezident České barmanské asociace.

Nejlepší nealkoholické koktejly České republiky ukázaly nové trendy

Jaké jsou aktuální trendy v přípravě nealkoholických koktejlů? Barmani rádi experimentují s kvalitními čaji, používají bylinky i květiny a ve velké míře zeleninu. Populární je mrkev, což se ukázalo při Národním kvalifikačním kole Mattoni Grand Drink 2015.

Trendem jsou málo sladké koktejly, které jsou pro barmany mnohdy skutečnou výzvou, a reflektují poptávku po méně kalorických koktejlech, které jsou ideální pro zdravý životní styl.

Co se nemění, je použití kvalitní přírodní minerální vody. Ta je důležitá pro celkové sladění všech chutí a její bublinky vynášejí vůni koktejlu k okraji sklenice, čímž okouzlí chuťové smysly. Mezinárodní barmanská asociace (IBA) doporučuje českou minerální vodu Mattoni, která má ideální chuť a minerální složení.

Nejoblíbenější ingrediencí letošní sezóny je bez pochyby mrkev, která se stala základem hned čtyř koktejlů, z nichž se dva umístily na stupních vítězů v Národním kvalifikačním kole Mattoni Grand Drink 2015. Potvrdil se trend užívání různých druhů zeleniny, bylinek, ale i květin.

Koktejl Forbidden Flowers Achima ŠiplaKoktejl Forbidden Flowers profesionálního barmana Achima Šipla.Vítězný koktejl, který bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa, nabízí infuzi květin ve vanilkovém cukru doplněnou celosezónním mrkvovým freshem a je vyvážený citronovou šťávou. Použité sedmikrásky rostou od jara do podzimu. Drink je zabalený do novinového kornoutu, který společně se jménem odkazuje na zlatou dobu koktejlů - prohibici.

Ingredience: ½ barové lžíce květů levandule, ½ barové lžíce (2 g) vanilkového cukru, 1 cl Rose Sirup Monin, 1,5 cl citrónového freshe, 4 cl mrkvového freshe, 10 sedmikrásek, 10 cl Mattoni perlivé na dolití, na ozdobu 1 lístek růže, svazeček 3 sedmikrásek a kornout z novin, do kterého se zabalí sklenice.

Postup: Sedmikrásky a levanduli společně s cukrem promačkáme přímo v šejkru. Přilijeme všechny ingredience, kromě Mattoni, a s ledem dobře prošejkrujeme. Přelijeme do sklenic 0,3 l s ledem a dolijeme Mattoni. Ozdobíme jedním lístkem růže a svazečkem tří sedmikrásek. Sklenici zabalíme do kornoutu z novin, které jsou symbolické k názvu koktejlu.